Kraina Wielkich Jezior Mazurskich

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich zwana także „Krainą Tysiąca Jezior” to najpiękniejszy krajobrazowo i najatrakcyjniejszy turystycznie region w Polsce. Kojarzony jest przede wszystkim z żaglami, wiatrem i szantami, malowniczymi pejzażami, lasami pełnymi zwierząt i dziką przyrodą.

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich jest częścią Zielonych Płuc Polski. Region co roku odwiedzany jest przez tysiące turystów z kraju, jak i z zagranicy. Bogactwo jezior, połączonych siecią kanałów, sprawia, że panują tu wręcz idealne warunki dla miłośników turystyki wodnej.

Szlak rozpoczynający się w Węgorzewie przebiega przez największe miejscowości krainy: Giżycko, Ryn, Mikołajki, z których popłynąć można do Rucianego-Nidy lub do Pisza. Płynąc w kierunku Pisza dociera się do największego w Polsce jeziora Śniardwy, nazywanego „Morzem Mazur”.

Podczas rejsu warto zatrzymać się w miejscowościach leżących na szlaku i poznać bogactwo historycznych i kulturowych zabytków tego regionu: 
późnogotycki kościół pw. św. Piotra i Pawła, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, kwatery Naczelnego Dowództwa Niemieckich Wojsk Lądowych w Mamerkach oraz Twierdzę Boyen w Giżycku. Warto zawitać do Rynu i zobaczyć m.in. zamek krzyżacki z XIV wieku, a także do Pisza, leżącego na obszarze jednego z największych w Polsce parków krajobrazowych. Rzeka Krutynia przepływająca przez Puszczę Piską zachwyca malowniczymi widokami i jest rajem dla kajakarzy.

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to nie tylko drogi wodne, ale także rozbudowana sieć szlaków dla zwolenników turystyki pieszej i rowerowej. Odbywa się tu mnóstwo imprez sportowych i kulturalnych. Liczne tawerny i restauracje zachęcają turystów do spróbowania specjałów kuchni regionu. Bogata oferta turystyczna tej krainy z pewnością każdemu dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Miejscowości:

1. Węgorzewo

Historia grodu nad Węgorapą sięga pierwszej połowy XIV wieku. W 1398 r. nieopodal zamku wzniesionego przez Krzyżaków powstała osada Nowa Wieś, która w 1514 r. otrzymała przywilej lokacyjny. W 1571 r. książę pruski Albrecht Fryderyk nadał osadzie prawa miejskie, herb oraz nazwę Angerburg. Pierwszym burmistrzem grodu został Adam Krupa. W 1946 r. nadano miastu nazwę Węgorzewo.

2. Giżycko

Giżycko, miasto położone na przesmyku między jeziorami Niegocin i Kisajno. U zarania państwowości polskiej w okolicach Giżycka istniał szereg grodzisk Galindów. 

3. Ryn

Miasto w województwie warmińsko-mazurskim nad jeziorem Ryńskim i Ołów. Początki Rynu nierozerwalnie związane są z ryńskim zamkiem, zbudowanym przez Krzyżaków w XIV wieku na przesmyku pomiędzy dwoma jeziorami. Podzamcze rozwijające się wraz z zamkiem dało początek przyszłemu miastu. Pod koniec XIV wieku Ryn stał się stolicą komturstwa.

4. Pisz

„Pisz leży w rejonie puszczy jego imienia, w sercu najdzikszej, najpierwotniejszej może mazurszczyzny” (Melchior Wańkowicz, Na tropach Smętka). Nazwa „Pisz” w mowie dawnych Prusów oznaczała bagna nad rzeką wypływającą z jeziora Roś. Nad Pisą Krzyżacy wznieśli zamek Johannisburg, przez polskich osadników, późniejszych Mazurów zwany Jańsborkiem. W 1645 r. podzamkowa osada stała się miastem. Napływali tu osadnicy z pobliskiego Mazowsza i Niemiec. W XVII w. przybyli tu bracia polscy, wyznawcy arianizmu. Nosili drewniane szable, pisali uczone księgi i w niedalekim Kotle organizowali ariańskie synody.

Sprawdź możliwości aplikacji

Biuro Informacji Turystycznej w Węgorzewie

Biuro Informacji Turystycznej w Węgorzewie

Biuro Informacji Turystycznej

ul. Loir et Cher 4
tel. +48 87 427 40 09
e-mail: infotur@wegorzewo.pl
Centrum Promocji i Informacji Turystycznej w Giżycku

Centrum Promocji i Informacji Turystycznej w Giżycku

Biuro Informacji Turystycznej

ul. Wyzwolenia 2
tel. +48 87 428 52 65
www.gizycko.turystyka.pl
e-mail: infogizycko@post.pl
Punkt Informacji Turystycznej w Rynie

Punkt Informacji Turystycznej w Rynie

Biuro Informacji Turystycznej

ul. Hanki Sawickiej 1
tel. +48 87 421 80 61
www.rck-ryn.pl
e-mail: rck-it@wp.pl
Informacja Turystyczna w Piszu

Informacja Turystyczna w Piszu

Biuro Informacji Turystycznej

ul. Plac Daszyńskiego 16
tel. +48 87 423 26 75
www.pdk.pisz.pl
e-mail: cit.pisz@home.pl

Galeria multimedialna