Tolkmicko

Tolkmicko to miasto i największy port w polskiej części Zalewu Wiślanego, liczące obecnie około 2780 osób. Miasto ulokowano na prawie chełmińskim około 1296 r. Pierwszymi mieszkańcami Ziemi Tolkmickiej byli Prusowie, którzy zostali zniewoleni przez Krzyżaków. W 1454 r. mieszkańcy Tolkmicka reprezentowani przez burmistrza Michała Reichenau`a złożyli przysięgę wierności królowi polskiemu.

W latach 1525-1569 Tolkmicko należało do Kapituły Warmińskiej. W 1569 r. utworzono niegrodzkie starostwo Tolkmickie w województwie malborskim. W skład owego starostwa wchodziły następujące miejscowości: Kikoły, Rychnowy, Przybyłowo, Chojnowo, Huta Żuławska, Majewo, Pogrodzie, Wodynia i Zajączkowo. W tym okresie na wzgórzu zamkowym zbudowany został dwór służący, jako urząd i rezydencja dla wybitnej szlachty polskiej oraz pruskiej, jakimi były rodziny: Bażyńskich, Działyńskich, Michałowskich, Szembeków czy Koronowskich. Było to miejsce skupiające artystów, intelektualistów i duchownych. Na szczególną uwagę zasługuje Krzysztof Perwanger - miejscowy rzeźbiarz, który pozostawił po sobie rzeźbę Matki Bożej Niepokalanej oraz św. Nepomucena w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła.

Okres panowania niemieckiego to lata 1772-1945. Był to czas rozwoju przemysłu ceramicznego ze słynną manufakturą rodziny Zimmermannów (Tolkmicko nazywano miastem garncarzy). Obok ceramiki rozwijało się szkutnictwo z dwiema stoczniami, które budowały statki o drewnianych kadłubach, m.in. lomy. W drugiej połowie XIX w. wybudowany został port w Tolkmicku. W tym samym czasie, po raz pierwszy zarybiono Zalew Wiślany narybkiem węgorza. W 1939 r. zakończono w mieście budowę wodociągu i rozpoczęto wznoszenie fabryki marmolady i marcepana.

Atrakcje powiązane z miejscowością

Dąb im. Jana Bażyńskiego w Kadynach

Dąb im. Jana Bażyńskiego w Kadynach

700-letni dąb szypułkowy jest jednym z 3 najstarszych dębów w Polsce. Jego obwód wynosi 9,9 m, a wysokość 25 m. Jest pomnikiem przyrody i znajduje się pod ścisłą ochroną konserwatorską. W jego cieniu przechadzali się niegdyś m.in. cesarz Wilhelm II z królową Augustą Wiktorią, ich wnuk Ferdynand z księżniczką rosyjską Kirą i najznamienitsi goście z całej Europy.

Kościół Parafialny pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku

Kościół Parafialny pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku

Neogotycki kościół położony w sercu Tolkmicka, wzniesiony w XIV w. Dwukrotnie ulegał pożarom – w 1550 i 1767 roku. Budynek kościoła zmodernizowano w 1900 r. Nadany mu wówczas kształt przetrwał do dziś. Jest to budowla trzynawowa z nawą poprzeczną, nakryta gwieździstym sklepieniem, do której przylega wieża z hełmem namiotowym i zabytkowym zegarem. Wewnątrz znajdują się wieżyczki schodowe, arkady i gotycki portal.

Plaża Fregata w Tolkmicku

Plaża Fregata w Tolkmicku

Kompleks plażowo – rekreacyjny położony jest w Tolkmicku nad Zalewem Wiślanym, pomiędzy miejscowym portem, a ujściem rzeki Stradanka. Piękna piaszczysta plaża z urokliwym widokiem na Zalew i panoramę Krynicy Morskiej jest doskonałym miejscem na weekendowy i letni wypoczynek.

Port w Tolkmicku z kompleksem do obsługi żeglarzy

Port w Tolkmicku z kompleksem do obsługi żeglarzy

Największy port w polskiej części Zalewu Wiślanego wybudowany w latach 1862-1883. Port stanowi przystań dla kutrów rybackich, statków żeglugi pasażerskiej oraz jachtów.

Święty Kamień – olbrzymi głaz narzutowy na brzegu Zalewu Wiślanego

Święty Kamień – olbrzymi głaz narzutowy na brzegu Zalewu Wiślanego

Zanurzony w wodach Zalewu Wiślanego pomiędzy Tolkmickiem, a Fromborkiem ogromny kamień o obwodzie 13,8 m i wysokości 2,2 m, to głaz narzutowy przyniesiony około 15 tysięcy lat temu przez lodowiec skandynawski.

Tolkmicko

Tolkmicko

Biuro Informacji Turystycznej

ul. Świętojańska 1
tel. +48 55 231-61-82 wew. 25
www.tolkmicko.com.pl
e-mail: mgok3@wp.pl

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna