Elbląg

Elbląg leży na granicy dwóch malowniczych krain – Wysoczyzny Elbląskiej i Żuław Wiślanych. Jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Swój początek wziął od grodu zbudowanego w 1237 roku przez Krzyżaków na wyspie u ujścia rzeki Elbląg. Osada szybko rozwijała się za sprawą handlu morskiego, który umożliwiało naturalne przejście wodne w dzisiejszej Mierzei Wiślanej.

W połowie XV wieku elblążanie wypędzi Krzyżaków i złożyli hołd królowi polskiemu. Postanowieniem pokoju toruńskiego w 1466 roku miasto przyznano Polsce. Próbę odbicia Elbląga udaremnił Krzyżakom legendarny piekarczyk, którego postać uwieczniono na starówce.

Przełom XVI i XVII wieku to złoty okres w dziejach miasta. Wówczas cały polski eksport i import przechodził przez tutejszy port. Elbląg pozostawał w granicach Polski do pierwszego rozbioru w roku 1772, a powrócił w nie w 1945 roku.

W trakcie działań II wojny światowej Stare Miasto zostało niemal całkowicie zniszczone. Wśród niewielu zachowanych zabytków uwagę zwraca XIV-wieczna Ścieżka Kościelna – wąska uliczka pomiędzy kamienicami z ceglanymi łękami. Od ponad trzydziestu lat starówka się odradza. Na średniowiecznych fundamentach wznoszone są kamienice nawiązujące do dawnej architektury. Każdą budowę poprzedzają prace archeologiczne.

W sercu starówki swój początek ma Kanał Elbląski – jedyna na świecie działająca droga wodna z systemem pochylni, dzięki którym statki pokonują blisko 100-metrową różnicę poziomów. Miasto stanowi także element Międzynarodowej Drogi Wodnej E70 i jest idealną bazą dla żeglarzy.

Elbląg to również ważny punkt na artystycznej mapie Europy. A to za sprawą metalowych rzeźb powstałych w ramach Biennale Form Przestrzennych. Dzięki około sześćdziesięciu takim obiektom rozmieszczonym na terenie miasta, stało się ono otwartą galerią sztuki.

Atrakcje powiązane z miejscowością

Katedra pw. św. Mikołaja w Elblągu

Katedra pw. św. Mikołaja w Elblągu

Jeden z najstarszych obiektów sakralnych w Elblągu, z najwyższą wieżą kościelną w Polsce po prawej stronie Wisły (97 m).

Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu

Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu

Centrum Sztuki Galeria EL mieści się w dawnym kościele dominikańskim z XIII wieku, obok którego zachowały się fragmenty ruin zabudowań klasztornych. Działania wojenne w 1945 roku przyniosły budowli duże zniszczenia. W jej wnętrzu na ścianach przetrwały jednak kilkusetletnie epitafia, a na posadzkach – dawne płyty nagrobne.

 

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Muzeum Archeologiczno-Historyczne to jedno z najnowocześniejszych muzeów w Europie. Jego zbiory można podziwiać w dwóch historycznych budynkach, w przeszłości będących częścią podzamcza zamku krzyżackiego.

 

Brama Targowa w Elbągu

Brama Targowa w Elbągu

Brama Targowa to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Starego Miasta. W średniowieczu stanowiła ona element miejskich umocnień. Wzniesiono ją w 1319 roku, a w 1420 roku dobudowano jej górną część i przedbramie. To ostatnie rozebrano pod koniec XVIII wieku wraz z pozostałymi fortyfikacjami. Pozostawiono tylko bramę, której szczyt wzbogacono o barokowy hełm. Po II wojnie światowej zniszczoną budowlę odbudowano w pierwotnej formie – z dachem namiotowym.

Park miejski w Elblągu

Park miejski w Elblągu

Największy park miejski w Europie. Na 30 km wytycznych tu szlaków można uprawiać piesze wędrówki, nordic walking, jeździć rowerem.

Na terenie parku znajduje się zabytkowa muszla koncertowa, w której latem cyklicznie odbywają się koncerty. Amatorzy spokojniejszych form wypoczynku mogą korzystać z sześciu zadaszonych wiat z ławami i miejscami ogniskowymi.

Elbląg

Elbląg

Biuro Informacji Turystycznej

ul. Stary Rynek 25
tel. +48 55 239 33 77
www.turystyka.elblag.eu
e-mail: ielblag@umelblag.pl

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna