Działdowo

Działdowo to ponad 20 tys. miejscowość, położona w południowej części województwa warmińsko-mazurskiego. Jest miastem ludzi twórczych, gościnnych i dumnych z przywiązania do swojej „małej ojczyzny”. Od roku 2015 Działdowo należy do Sieci Miast Dobrego Życia „Cittaslow”.

Działdowo zostało założone przez Krzyżaków w 1344 r., na terenie który pierwotnie zajmowało plemię Sasinów. Nieznacznie wcześniej, rozpoczęto budowę zamku, u podnóży którego rozwinęła się osada. Część zamku jest obecnie najstarszym zabytkiem w mieście. Ten okres rozwoju miasta w nowoczesny sposób prezentuje ekspozycja mieszczącego się w działdowskim ratuszu, Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego. Po wojnie trzynastoletniej miasto znalazło się w granicach Prus Książęcych. Narzucona tutejszej ludności wiara ewangelicka, stała się istotnym elementem ich charakterystycznej, mazurskiej kultury i obyczajowości.

Podczas I wojny światowej tereny Działdowa i okolic były miejscem zaciętych walk pomiędzy wojskami rosyjskimi i niemieckimi, wskutek czego zburzona została znaczna część miejskich zabudowań. Do tego okresu w historii regionu nawiązuje organizowany w sezonie letnim Działdowski Piknik Historyczny – Widowisko Historyczne Tannenberg 1914. Obecny wygląd ratusza miejskiego, jest wynikiem prac prowadzonych w związku odbudową miasta. Po wojnie Działdowo wraz z okolicznymi wsiami, jako wyjątek w regionie, zostało przyłączone do II Rzeczypospolitej.

Działdowo to miasto tętniące sportem. Świadczy o tym liczba obiektów sportowych i rekreacyjnych takich jak: lodowisko, skatepark, pumptrack, liczne ścieżki rowerowe, boiska, siłownie zewnętrzne i place zabaw. Jest też ważnym ośrodkiem baseballu i tenisa stołowego, gdyż organizowane są tu Międzynarodowy Halowy Turniej Baseballu, Międzynarodowy Turniej Baseballu o Puchar Grunwaldu (odbywający się w Grunwaldzie), mecze Superligi Tenisa Stołowego. Ponadto, warto też wspomnieć o miejscowych imprezach, takich jak: Festiwal Tańca „Show The Flow”, Urodzinowa Działdowska Dycha, Działdowski Jarmark Rękodzieła, Festyn „Cittaslow”, „Hoffer Superhit Festival” itp.

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna