Mikołajki

Mikołajki leżą w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, w miejscu, w którym jezioro Tałty łączy się z Mikołajskim. Tuż za miastem znajduje się magiczne miejsce zwane Rozlewiskiem, gdzie krzyżują się żeglarskie szlaki trzech jezior: Mikołajskiego, Bełdan i Śniardw.

Zachodnie brzegi Jeziora Mikołajskiego porastają lasy, wschodnie zajmuje zabudowa Mikołajek wraz z miejską promenadą, wzdłuż której są cumowane jachty i łodzie. 

To miejsce nosi nazwę Wioski Żeglarskiej. Mikołajki leżą na głównym szlaku wodnym: Ruciane-Nida – Pisz – Giżycko – Węgorzewo, który liczy ok. 140 km. Drugim charakterystycznym elementem krajobrazu gminy są rozległe, zwarte kompleksy leśne, ciągnące się od południowych granic Mikołajek.

W mieście rokrocznie odbywają się popularne imprezy. W czerwcu Dni Mikołajek, których kulminacyjnym punktem jest uroczystość wodowania „Króla Sielaw”, oficjalnie rozpoczynają sezon wodny. Podczas tej imprezy smakosze mogą również uczestniczyć w Mazurskim Festiwalu Rybnym. W ostatni weekend lipca organizowany jest Festiwal Szantowy.

Mikołajki to także arena zmagań sportowych – m.in. od 2005 roku nieprzerwanie organizowany jest tutaj Rajd Polski. Obecnie ta najważniejsza w kraju impreza motoryzacyjna ma rangę rundy Samochodowych Mistrzostw Świata. Wraz z nastaniem zimy jeziora pokrywają się taflą lodu, tworząc dobre warunki dla ślizgów bojerowych. Kiedy mróz skuje akweny naprawdę grubą warstwą lodu, organizowane są na nich niezwykle widowiskowe i emocjonujące wyścigi samochodowe. Zimą malownicze trasy rowerowe zamieniają się w ścieżki, na których można z powodzeniem uprawiać narciarstwo biegowe.

Atrakcje powiązane z miejscowością

Rejsy statkami wycieczkowymi z Mikołajek

Rejsy statkami wycieczkowymi z Mikołajek

Odwiedzając Mikołajki, warto skorzystać z rejsów statkami białej floty. W sezonie letnim (od maja do września) przy nabrzeżu, w okolicach kładki dla pieszych, stoją statki wycieczkowe gotowe, aby wyruszyć w urokliwy rejs po mazurskich jeziorach. 

Kościół ewangelicko-augsburski oraz Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach

Kościół ewangelicko-augsburski oraz Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach

Charakterystycznym elementem panoramy Mikołajek jest strzelista wieża kościoła ewangelicko-augsburskiego pw. Świętej Trójcy, wznoszącego się na placu Kościelnym. Klasycystyczna budowla powstawała w latach 1841-1842. Autorem projektu był znany architekt Karol Fryderyk Schinkel. 

Rodzinny wypoczynek w Mikołajkach

Rodzinny wypoczynek w Mikołajkach

Mikołajki to miasto idealne do wypoczynku rodzin z dziećmi. Są tutaj miejsca, w których najmłodsi będą mogli bezpiecznie się wyszaleć. Niewątpliwie jednym z nich jest duży plac zabaw znajdujący się przy ul. Kolejowej.

Trasy rowerowe w okolicach Mikołajek

Trasy rowerowe w okolicach Mikołajek

Tereny wokół Mikołajek obfitują w niezwykle malownicze krajobrazy. Ich podziwianie z perspektywy roweru jest niepowtarzalnym przeżyciem. Ułatwiają to liczne trasy rowerowe wytyczone w bliższej i dalszej okolicy miasta. Z pewnością znajdą wśród nich coś dla siebie miłośnicy spokojnej jazdy, którzy uwielbiają delektować się widokami. 

Rezerwat przyrody Jezioro Łuknajno

Rezerwat przyrody Jezioro Łuknajno

Jezioro Łuknajno to jedyny w Polsce rezerwat utworzono dla ochrony łabędzia niemego. Leżący 5 km od Mikołajek zbiornik wodny gości jedną z największych w Europie kolonii tych ptaków. Gdy policzono ich populację, okazało się, że przebywa tam nawet 2000 osobników. 

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna