Orzysz

Orzysz (dawniej Arys) został założony w 1443 r., jako wieś targowa znana z handlu lnem oraz płótnem lnianym. Nazwa Arys pochodząca od pruskiego wyrazu „Orys” oznaczającego powietrze przetrwała do XVI w. Wieś założono na starym trakcie handlowym pośród jezior, bagien i lasów. 1 marca 1725 r. król Prus Fryderyk Wilhelm I nadał wsi prawa miejskie. Miasto otrzymało herb przedstawiający orła trzymającego w szponach róg obfitości. 

Kluczowym zdarzeniem dla ekonomicznej kondycji Orzysza było założenie w 1753 r. garnizonu wojskowego oraz poczty. W 1890 r. pod miastem został założony poligon wojskowy. Na początku XX w. nastąpił znaczny rozwój poligonu wraz z uruchomieniem połączeń kolejowych, których budowa korzystnie wpłynęła na rozwój miasta i otworzyła nowe możliwości, przede wszystkim rozwój turystyki. Tuż przed I wojną światową miasto stało się ośrodkiem turystycznym. W okresie międzywojennym centralną część miasta stanowiła zabudowa wzdłuż ulic Giżyckiej i Ełckiej oraz po obu stronach rzeki Orzyszy. Po II wojnie światowej powstało tu wiele instytucji i zakładów pracy. Miasto i gmina zostały wzbogacone także o cenne inwestycje o charakterze ekologicznym (oczyszczalnia ścieków, składowisko odpadów). W 2000 r. otwarto Centrum Informacji Turystycznej i wytyczono trasy rowerowe. W latach  2003-2006 przeprowadzono modernizację dróg krajowych.

Ponad połowę obecnej gminy Orzysz pokrywają lasy, a 10 % obszaru-jeziora. Największe z nich to jezioro Śniardwy, zwane „Mazurskim Morzem”, jest największym jeziorem w Polsce. Przyroda zachowała tu nieskażone bogactwo naturalne. Ponadto w gminie Orzysz można skorzystać ze Szlaku Kajakowego im. Michała Kajki, pięciu ścieżek rowerowych, bogatej bazy noclegowo-gastronomicznej, a także odwiedzić liczne punkty widokowe.

Atrakcje powiązane z miejscowością

Izba Regionalna w Orzyszu

Izba Regionalna w Orzyszu

Izbę Regionalną założono w 2011 r. dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W jej odnowionych wnętrzach gromadzone są eksponaty związane z ziemią orzyską. Znajdują się tam m.in. Sala Historii, Sala Zespołu Śpiewaczego „Orzyszanki”, Sala Artystów Ludowych i Animatorów, Pracownia Rękodzieła.

Kościół pw. Matki Bożej Szkaplerznej

Kościół pw. Matki Bożej Szkaplerznej

Kościół pw. Matki Bożej Szkaplerznej powstał w XVI wieku w Orzyszu jako świątynia ewangelicka. Wieża kościoła z połowy XVII wieku spłonęła w 1820 roku. Główny ołtarz pochodził z poł. XVII wieku, został jednak usunięty po II wojnie światowej.

Kościół pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Klusach

Kościół pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Klusach

Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Klusach wybudowano prawdopodobnie za czasówpanowania Zakonu Krzyżackiego. Parafia położona jest w diecezji ełckiej, ustanowionej w 1992 r. przez Jana Pawła II.

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa znajduje się przy ul. Ełckiej w Orzyszu. Posiada on wiejski charakter oraz malownicze dekoracje na fasadzie. Powstał w 1913 r. 

Manufaktura Górecka

Manufaktura Górecka

Pracownia ceramiczna Manufaktura Górecka znajduje się we wsi Ublik, do której od strony Mikołajek przez Nietlickie Bagna prowadzi malownicza trasa. Galeria znajduje się tuż nad jeziorem w wyjątkowym otoczeniu, a okolica zachęca do wycieczek pieszych bądź rowerowych.

Orzysz

Orzysz

Biuro Informacji Turystycznej

ul. Rynek 5
tel. +48 87 423 71 87
www.orzysz.pl, www.pamiatki.orzysz.pl
e-mail: cit@orzysz.pl

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna