Ostróda

Miasto w województwie warmińsko-mazurskim, położone nad jeziorem Drwęckim. Ostróda powstała w XIII wieku w pobliżu zamku krzyżackiego na terenie Pomezanii. Nazwa miasta najprawdopodobniej pochodzi od miejscowości Osterode (dziś Osterode am Harz), z której pochodzili pierwsi osadnicy Ostródy i oznacza „karczowisko na wschodzie”. Za założyciela uznaje się Lutra z Brunszwiku, komtura dzierzgońskiego. W 1329 r. osada otrzymała prawa miejskie.

Od XVI wieku obszar ten określano, jako Prusy Górne. Po bitwie pod Grunwaldem, rycerz Mikołaj z Durąga zajął miasto i zamek dla wojsk króla Jagiełły.

W latach 1628-29 miasto uległo spustoszeniu podczas zajęcia go przez wojska szwedzkie. Na spowolnienie rozwoju miasta miał wpływ wielki pożar w 1788 roku oraz wojny napoleońskie na początku XVIII.

W latach 1835-48 w Ostródzie mieszkał i pracował Gustaw Gizewiusz, znany polski etnograf i polityk, pastor. Domagał się on utrzymania języka polskiego w szkołach, a w celu powstrzymania germanizacji wydawał polskie książki.

Momentem przełomowym w historii miasta było oddanie do użytku Kanału Elbląskiego w 1852 roku. Pod koniec XIX w. Ostróda była już dużym ośrodkiem przemysłowym m.in. z warsztatami kolejowymi, fabryką maszyn oraz dwoma tartakami i drukarnią.

Po I Wojnie Światowej Ostróda stała się znanym ośrodkiem turystycznym z bogatą infrastrukturą hotelową, restauracjami i kąpieliskiem.

Działania Armii Czerwonej w 1945 roku prawie doszczętnie zniszczyły starą zabudowę miejską oraz zamek. Po zakończeniu wojny Ostróda rozpoczęła żmudny proces odbudowy, co sprawiło, iż w chwili obecnej stanowi ona główne miasto turystyczne regionu Mazur Zachodnich.

W ostatnich latach parokrotnie zdobyła tytuł najpopularniejszej miejscowości turystycznej oraz Letniej Stolicy Warmii i Mazur.

Atrakcje powiązane z miejscowością

Kościół św. Dominika Savio

Kościół św. Dominika Savio

Kościół św. Dominika Savio pochodzący z XIV wieku wybudowano w stylu gotyckim, po pożarze odbudowano go w stylu neogotyckim. Zachowała się zabytkowa gotycka wieża, pozostałość po średniowiecznej świątyni.

Pomnik Jedności Europejskiej

Pomnik Jedności Europejskiej

Na Placu Tysiąclecia znajduje się jedna z trzech ostródzkich fontann – Pomnik Jedności Europejskiej. Pomnik odsłonięto w 1907 roku. Poświęcony był trzem cesarzom, którzy w roku 1888 rządzili państwem niemieckim.

Zamek Krzyżacki

Zamek Krzyżacki

Czteroskrzydłowy, konwentualny Zamek Krzyżacki został zbudowany 650 lat temu przez komtura Günthera von Hohensteina. Otoczona fosą twierdza odegrała znacząca rolę podczas wojen krzyżackich.

Jezioro Drwęckie

Jezioro Drwęckie

Jezioro Drwęckie o obwodzie ok. 40 km jest jednym z wielu akwenów na terenie Mazur Zachodnich. Jezioro od północy porasta rozległy las mieszany. Na stronie południowej znajdują się liczne przystanie i mariny. Na wschodzie położone jest miasto Ostróda – rozciąga się tu promenada nad jeziorem, w której skład wchodzi największe śródlądowe molo w Polsce. 

Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich

Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich

Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich – utworzony w 1994 r., zwany mazurskimi Bieszczadami. Najwyższe wzniesienie – Góra Dylewska – ma wysokość 312 m n.p.m. Z wieży na szczycie rozpościera się wspaniały widok na okolicę. Na terenie parku znajdują się 3 warte odwiedzenia rezerwaty: na rzece Drwęcy, w rejonie Dylewa oraz na Jeziorze Francuskim.

Ostróda

Ostróda

Biuro Informacji Turystycznej

ul. 1000-lecia P.P 1a
tel. +48 89 642 30 00
www.mazury-zachodnie.pl
e-mail: cit@mazury-zachodnie.pl

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna