Gietrzwałd

Gietrzwałd jest siedzibą władz gminy obejmującej zarówno historyczną Warmię, jak i Mazury (naturalną granicą jest rzeka Pasłęka). 

Czyste powietrze, piękne otoczenie i bogata historia tych ziem sprawiają, że w gminie Gietrzwałd są doskonałe warunki do wypoczynku i rekreacji, a bliskość dużej aglomeracji, jaką jest Olsztyn, czyni okolicę atrakcyjną pod względem zamieszkania. Na turystów czeka rozwinięta infrastruktura – od urokliwych gospodarstw agroturystycznych po hotele o wysokim standardzie.

Ponad połowę powierzchni centralnej części Pojezierza Olsztyńskiego, w której znajduje się gmina Gietrzwałd, stanowią lasy, są one wyjątkowo malownicze i bogate w runo (jagody, grzyby). Występują tu również rzadkie gatunki zwierząt, np. wilki i bobry. W celu ochrony bobrów na Pasłęce utworzono ich rezerwat.

Urodę okolic najlepiej podziwiać, poruszając się pieszo lub rowerem po wyznaczonych szlakach. Do Gietrzwałdu łatwo jest dojechać, ponieważ leży przy Drodze Tysiąca Jezior Północy, czyli krajowej drodze nr 16. Drugim łącznikiem gminy z krajem i światem jest powstała w latach 1871–1873 linia kolejowa.

Gietrzwałd szczyci się rodowodem sięgającym połowy XIV w. W XVI w. wieś odwiedzał Mikołaj Kopernik. Na początku XIX w. okolice Gietrzwałdu znacznie spustoszyła armia francuska w czasie wojen napoleońskich.

Największym wydarzeniem w historii wsi było objawienie Matki Bożej w 1877 r. Wtedy to – według tradycji katolickiej – dwóm tutejszym dziewczynkom objawiała się mówiąca po polsku Matka Boża. 100 lat po tych wydarzeniach Stolica Apostolska uznała prawdziwość objawień. Rocznie przybywa do Gietrzwałdu blisko 1 mln pielgrzymów i turystów.
Gietrzwałd do dziś zachował charakter warmińskiej wsi o malowniczej zabudowie i udanie łączy tradycję z nowoczesnością.

Gietrzwałd

Gietrzwałd

Biuro Informacji Turystycznej

ul. Kościelna 1
tel. +48 89 512 32 90
www.it.gietrzwald.pl
e-mail: it@gietrzwald.pl

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna