Dobre Miasto

Historia Dobrego Miasta sięga średniowiecza. Miasto założono na początku XIV w. na miejscu osady Prusów. Prawa miejskie otrzymało w 1329 r.W kilka lat po lokacji miasto otoczono murami obronnymi. Pozostałością dawnych obwarowań jest istniejąca do dziś „Baszta Bociania”.Decydujące znaczenie dla rozwoju miasta miało ulokowanie tu Kapituły Kolegiackiej. Okres intensywnego rozwoju miasta nastąpił w XIX w. Dobre Miasto wyszło obronną ręką z wydarzeń pierwszej wojny światowej, ale ucierpiało podczas drugiej wojny światowej. Znaczna jego cześć legła w gruzach. Po wojnie nastąpił okres dynamicznego rozwoju miasta.

Gmina Dobre Miasto, położona jest w środku Warmii. Oprócz licznych kapliczek warmińskich w Dobrym Mieście i okolicznych wsiach znajduje się wiele cennych zabytków. Najcenniejszym jest wspaniała gotycka Kolegiata wybudowana w XIV w. na bagnie, przypuszczalnie na dębowych palach.

W Smolajnach, na turystów czeka dawny pałac biskupów warmińskich, niegdyś ulubione miejsce pobytu biskupa Ignacego Krasickiego. W Głotowie, turyści znajdą przepięknie wkomponowane w przyrodę Sanktuarium Najświętszego Sakramentu oraz Kalwarię Warmińską, miejsce licznych pielgrzymek.

Na szczególną uwagę zasługują rozległe Lasy Wichrowskie, wśród których wytyczone są trasy rowerowe. Jedna z nich przebiega obok jeziora Limajno, zwanego „Perłą Warmii”. Atrakcją są spływy kajakowe i spływ tratwą po rzece Łynie. Dopełnieniem uroków przyrody może być pobyt na basenie „Na Fali” lub skorzystanie z boisk sportowych, siłowni zewnętrznej czy placu zabaw. Od niedawna stałym miejscem odwiedzin turystów jest Skansen Miejski.

Marką kulturalną Dobrego Miasta staje się Jazzteaval, Letni Jarmark Sztuki i Rękodzieła. Od kilkunastu lat w Dobrym Mieście odbywa się Krajowa Wystawa Psów, na którą przyjeżdżają wystawcy z całego świata.

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna