Olecko

Miasto położone jest w północno-wschodniej części Polski, w malowniczej scenerii „Mazur Garbatych”, gdzie pagórki przeplatają się z licznymi jeziorami. Odległości pomiędzy większymi miastami (Augustów, Ełk, Gołdap) wynoszą średnio 30 km, co sprawia, że Olecko jest doskonałą bazą do zwiedzania regionu. Blisko stąd również do przejść granicznych z Federacją Rosyjską-32 km, czy Litwą-60km.

Prawa miejskie Olecko uzyskało w 1560 roku, jako Margrabowa. Budowa połączeń drogowych i kolejowych w XIX wieku spowodowała szybki rozwój miasta. Uruchomiono gazownię, elektrownię, wodociągi. Po I wojnie światowej spór o przynależność tych ziem między Polską i Niemcami rozstrzygnął w 1920 r. plebiscyt na korzyść Niemiec. W tym okresie poczyniono szereg inwestycji m.in. w zaplecze sportowe. Powstał stadion, plaża miejska z molo i skocznią, największy w Europie pomnik żołnierski z okresu I wojny światowej – kamienna półrotunda. Po wojnie miasto znalazło się w granicach państwa polskiego i zmieniono mu nazwę na Olecko.

Powstałe przed wojną obiekty rekreacyjno-sportowe obecnie tworzą nowoczesny kompleks rekreacyjno-sportowy, w skład którego wchodzą: korty tenisowe, boiska do siatkówki plażowej, boisko piłkarskie ze sztuczną murawą, stadion lekkoatletyczno-piłkarski, obozowisko, „Lega” - nowoczesny kompleks widowiskowo-sportowy z pływalnią, plaża miejska, skate park, trasy biegowe w parku, w którym znajdują się ww. obiekty oraz trasa przyrodnicza wokół jeziora tzw. ”Wiewiórcza Ścieżka”. Standard zaplecza sportowego oraz ranga organizowanych imprez sportowych sprawia, że Olecko jest sportową stolicą Mazur.

Olecko

Olecko

Biuro Informacji Turystycznej

ul. Plac Wolności 22
tel. +48 87 520 49 48
www.it.olecko.eu
e-mail: it@um.olecko.pl

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna