Kozłowo

Wieś w południowej części województwa warmińsko-mazurskiego w powiecie nidzickim, siedziba gminy Kozłowo.

Kroniki historyczne donoszą, że wieś Kozłowo została założona przez Polaka Dobiesława w roku 1328 na prawie chełmińskim. W 1478 posiadał ją Albrecht Bartnicki. W latach 1733-1738 wybudowano tu murowano-drewniany kościół w stylu barokowym. W 1818 r. Kozłowo było wsią chłopską, liczącą około 100 mieszkańców. Znajdował się tu również folwark.
W średniowieczu w Kozłowie znajdował się majątek rycerski. Dobra te w czasach współczesnych do roku 1945 były w posiadaniu rodziny Eklerów. Siedzibą właścicieli był dwór i park. Większa część majątku uległa zniszczeniu. W XIX wieku w Kozłowie założono szkołę.
Zabytkami archeologicznymi w gminie są Kurhany, położone w okolicach Pielgrzymowa, Niedanowa, Sarnowa. Na uwagę zasługuje Dworek w Szkotowie, obiekty sakralne (kościół w Dziurdziewie, Kozłowie, Sławce Wielkiej, Zaborowie, Turowie, Szkotowie, Sarnowie).
Krwawymi świadkami tutejszej historii są cmentarze z okresu I i II wojny światowej (m.in.: Szkotowo, Michałki, Browina, Gołębiewo, Dziurdziewo, Lipowo, Sarnowo, Turowo, Zakrzewko).
Krajobrazy gminy można podziwiać poruszając się szlakami rowerowymi. Organizowane są tu również spływy kajakowe. Pofałdowany teren oraz jeziora (dziewięć jezior, większe z nich to: Kownatki, Kąty, Szkotowskie) sprawiają, że wolny czas można poświecić na kąpiel, plażowanie i wędkowanie. Czyste wody jezior zasobne są w ryby.

Kozłowo

Kozłowo

Biuro Informacji Turystycznej

ul. Mazurska 3
tel. +48 89 625 08 25
www.kozlowo.pl
e-mail: turystyka@kozlowo.pl

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna