Piecki

Miejscowość w południowo-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, powstała w 1401 r., gdy komtur Bałgi-Urlich von Jungingen nadał ziemię Pieciowi z Muszak nad jeziorem Medalbern, tj. Nydajno. Nazwa wsi wywodzi się od imienia Piecio.

Przed I wojną światową działały tu tartaki, młyny, mleczarnia, kilka warsztatów rzemieślniczych oraz bank.

Obecnie Piecki są siedzibą władz gminy. W miejscowości powstało Muzeum Regionalne z bogatą kolekcją figurek, scen figuralnych rzeźbionych w glinie, które przedstawiają życie dawnej wsi polskiej.

W sąsiedztwie Piecek znajduje się Mazurski Park Krajobrazowy, należący do obszaru Natura 2000. Bogata szata roślin i zwierząt oraz różnorodne ukształtowanie terenu sprawia, że miejsce to jest niezwykle atrakcyjne. Dynamicznie rozwija się tu turystyka piesza, rowerowa i konna, a bliskość licznych jezior oraz rzeka Krutyń umożliwiają uprawianie sportów wodnych.

Gościnność, dobroduszność i pogoda ducha to cechy mieszkańców Piecek. Tradycyjnie, co roku odbywają się tu imprezy, którym towarzyszy śpiew i zabawy taneczne. W okresie letnim w Pieckach i okolicy organizowane są w festyny i zabawy plenerowe np. Pieckowiada, Biesiada Weselna, Dożynki Gminne, Święto Pieczonego Ziemniaka. Piecki to znakomita baza wypadowa do zwiedzania okolicy - Osady „Galindia” w Iznocie, Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, „Miasteczka Mrongowille” w Mrągowie, Klasztoru Filiponów w Wojnowie, miasta Reszel wpisanego do Księgi zabytków UNESCO czy Świętej Lipki.

Miłośnicy wiejskich klimatów znajdą tu gospodarstwa agroturystyczne zapewniające bliski kontakt z naturą. W miejscowych restauracjach i barach skosztować można smacznych potraw, przyrządzonych na bazie lokalnych produktów.

Piecki

Piecki

Biuro Informacji Turystycznej

ul. Zwycięstwa 6
tel. +48 89 742 22 70
www.piecki.com
e-mail: it.piecki@wp.pl

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna