Lubawa

Lubawa to 10-cio tysięczne miasto w województwie warmińsko – mazurskim, położone obok Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich niedaleko Iławy i Ostródy.

Pierwsza wzmianka o Lubawie została zapisana w 1216 r. w dokumencie papieskim nadającym okoliczne ziemie biskupowi pruskiemu Chrystianowi. Od 1231 r. ekspansję na ziemi chełmińskiej rozpoczął sprowadzony przez Konrada Mazowieckiego Zakon Krzyżacki. Powróciła ona do Polski dopiero w 1466 r. na mocy II pokoju toruńskiego.

Od 1257 r. Lubawa (niem. Löbau) i jej okolice przeszły w ręce biskupów chełmińskich, co przyniosło ich intensywny rozwój i uzyskanie przez osadę praw miejskich w 1311 r. Biskupi wybudowali zamek, który do 1773 r. był ich rezydencją. W latach 1535-39 w zamku cztery razy gościł Mikołaj Kopernik. Niestety, po okresie świetności budowla stopniowo niszczała, aż został rozebrana po pożarze na początku XIX w. Po I rozbiorze Lubawa znalazła się w granicach Prus, do Polski powróciła w 1920 r. W 2012 roku Lubawa znalazła się w gronie Miast Dobrego Życia należących do Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow. Wielokrotnie doceniana była również w ogólnopolskim Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego, zajmując najwyższe miejsca w województwie warmińsko – mazurskim oraz w pierwszej „dziesiątce” gmin miejskich w kraju.

W mieście odbywa się szereg imprez rekreacyjnych i kulturalnych, np. Dni Lubawy, Dni Kultury Chrześcijańskiej, Lubawskie Witaminy czy Ikea Industry Day. Na wschód od Lubawy rozciąga się Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich, na terenie którego położona jest Dylewska Góra (312 m n.p.m.) – najwyższe wzniesienie północno-wschodniej Polski.

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna