Iława

Pierwsze wzmianki o ziemiach, na których leży Iława sięgają roku 1226, kiedy Konrad I Mazowiecki wydał dokument, zapowiadający przybycie Krzyżaków na te tereny. Po opanowaniu przez Krzyżaków i podboju Prus w roku 1283 obszar ten objęty został akcją kolonizacyjną. Miasto założył komtur krzyżacki Sieghard von Schwarzburg w roku 1305. W tym samym roku Iława otrzymała prawa miejskie. 

Iława leży na Pojezierzu Iławskim, na terenie Zielonych Płuc Polski, na południowym krańcu najdłuższego jeziora w Polsce – Jezioraka. W granicach administracyjnych miasta leży Wielka Żuława – największa wyspa śródlądowa w Polsce o powierzchni 82,4 ha. 

Iława jest jednym z najpiękniejszych miast na Mazurach. Dobra dostępność komunikacyjna sprawia, że docierają tu zarówno turyści zmotoryzowani (przez miasto przebiega droga krajowa nr 16: Ełk – Grudziądz, a w odległości 30 km od Iławy znajduje się droga nr 7: Gdańsk – Warszawa), jak i podróżujący koleją (krzyżują się tu główne linie kolejowe: Warszawa-Gdańsk (szybka kolej – linia E65) oraz Olsztyn-Toruń).

Iława to niezwykle atrakcyjne miejsce dla miłośników pieszych i rowerowych wycieczek. Miasto daje początek kilkunastu szlakom, które ułatwią dotarcie do wielu interesujących miejsc o każdej porze roku.

W centrum Iławy, tuż przy ratuszu miejskim, będącym jednym z wielu interesujących zabytków na terenie miasta, funkcjonuje strefa bezprzewodowego, bezpłatnego Internetu. W każdą niedzielę wakacji pod miejskim ratuszem na turystów czeka przewodnik, który nieodpłatnie oprowadzi wszystkich zainteresowanych po najciekawszych zakątkach Iławy.

Iława

Iława

Biuro Informacji Turystycznej

ul. Niepodległości 13
tel. +48 89 648 58 00
www.ilawa.pl
e-mail: itilawa@wp.pl

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna