Kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej

(0)

Według niektórych podań świątynia istniała w tym miejscu już w 1279 r. Obecnie istniejący budynek świątyni wybudowano około 1407 r., natomiast wieżę dobudowano ok. 1700 r. Pomocy finansowej przy budowie świątyni udzielił sam Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego Ulryk von Jungingen. W 1414 r. kościół został poważnie zniszczony na skutek prowadzonych działań wojennych. 

Koleje losu nie oszczędziły go również w 1807 r.,kiedy to został zniszczony przez wojska francuskie.Został jednak odbudowany i restaurowany w latach 1878-79. Budynek kościoła jest murowany z cegły, natomiast podmurówka jest wykonana przy użyciu kamieni polnych. Wieża w dolnej części murowana, w górnej drewniana, zakończona cebulastym hełmem. We wnętrzu pod chórem płyta epitafijna dziedziców: Ramot Achacego Borcka i jego żony z 1604 r. Ołtarz główny wykonany jest w stylu barokowym z wkomponowanym współcześnie obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej.

 

Atrakcje w pobliżu

Rezerwat przyrody „Sosny Taborskie” Miejscowość Tabórz

Rezerwat przyrody „Sosny Taborskie” Miejscowość Tabórz

Miejscowość Tabórz słynie z rezerwatu przyrody „Sosny Taborskie” (96 ha), chroniącego 230-letni drzewostan, głównie sosny zwyczajnej odmiany taborskiej, drzew osiągających do 40 m wysokości. Rezerwat utworzono pod koniec lat pięćdziesiątych XX w.

Pomost na jeziorze Isąg

Pomost na jeziorze Isąg

Drewniany pomost z tarasem widokowym znajdujący się na jeziorze Isąg w pobliżu miejscowości Pelnik, przy parkingu drogi wojewódzkiej nr 527 Morąg – Olsztyn. Z pomostu roztacza się zapierający dech widok na jezioro Isąg. Ja jeziorze znajdują się trzy, malowniczo położone wyspy, z których największa ma powierzchnię około 3,5 ha.

Dąb Perkun

Dąb Perkun

Jednym z najciekawszych pomników przyrody na terenie Gminy Łukta jest dąb o nazwie „Perkun”. Znajduje się w lesie w okolicy miejscowości Plichta, na terenie nadleśnictwa Stare Jabłonki, niedaleko leśniczówki Orlik. 

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna