Dąb Perkun

(0)

Jednym z najciekawszych pomników przyrody na terenie Gminy Łukta jest dąb o nazwie „Perkun”. Znajduje się w lesie w okolicy miejscowości Plichta, na terenie nadleśnictwa Stare Jabłonki, niedaleko leśniczówki Orlik. 

Ten niezwykły okaz dębu szypułkowego ma niespełna 27 m wysokości i liczy około 600 lat. Jego miąższość (masa drzewna) wynosi około 52 m3, natomiast pierśnica, czyli miara uzyskiwana w wyniku pomiaru drzewa na wysokości około 1,3 m. nad poziomem gruntu, to 2,29 m.Ciekawostką jest, iż w jego pniu, znajduje się obszerna pusta przestrzeń z wąskim wejściem, w którejz powodzeniem zmieści się kilka dorosłych osób. Nazwa dębupochodzi od Perkuna, naczelnego, suwerennego bóstwa z panteonu bałtyjskiego. Perkun był bogiem burzy i wojny, ognia i płodności, a także strażnikiem moralności.Jego świętym drzewem i symbolem był właśniedąb. 

Atrakcje w pobliżu

Pomnik Jedności Europejskiej

Pomnik Jedności Europejskiej

Na Placu Tysiąclecia znajduje się jedna z trzech ostródzkich fontann – Pomnik Jedności Europejskiej. Pomnik odsłonięto w 1907 roku. Poświęcony był trzem cesarzom, którzy w roku 1888 rządzili państwem niemieckim.

Rezerwat przyrody „Sosny Taborskie” Miejscowość Tabórz

Rezerwat przyrody „Sosny Taborskie” Miejscowość Tabórz

Miejscowość Tabórz słynie z rezerwatu przyrody „Sosny Taborskie” (96 ha), chroniącego 230-letni drzewostan, głównie sosny zwyczajnej odmiany taborskiej, drzew osiągających do 40 m wysokości. Rezerwat utworzono pod koniec lat pięćdziesiątych XX w.

Kościół św. Dominika Savio

Kościół św. Dominika Savio

Kościół św. Dominika Savio pochodzący z XIV wieku wybudowano w stylu gotyckim, po pożarze odbudowano go w stylu neogotyckim. Zachowała się zabytkowa gotycka wieża, pozostałość po średniowiecznej świątyni.

Kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej

Kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej

Według niektórych podań świątynia istniała w tym miejscu już w 1279 r. Obecnie istniejący budynek świątyni wybudowano około 1407 r., natomiast wieżę dobudowano ok. 1700 r. Pomocy finansowej przy budowie świątyni udzielił sam Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego Ulryk von Jungingen. W 1414 r. kościół został poważnie zniszczony na skutek prowadzonych działań wojennych. 

Zamek Krzyżacki

Zamek Krzyżacki

Czteroskrzydłowy, konwentualny Zamek Krzyżacki został zbudowany 650 lat temu przez komtura Günthera von Hohensteina. Otoczona fosą twierdza odegrała znacząca rolę podczas wojen krzyżackich.

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna