Rezerwat przyrody Jezioro Łuknajno

(0)

Jezioro Łuknajno to jedyny w Polsce rezerwat utworzono dla ochrony łabędzia niemego. Leżący 5 km od Mikołajek zbiornik wodny gości jedną z największych w Europie kolonii tych ptaków. Gdy policzono ich populację, okazało się, że przebywa tam nawet 2000 osobników. 

Ale nie tylko łabędzie są gratką dla miłośników ornitologii. Środowisko jeziora i jego okolic stanowi miejsce bytowania wielu innych gatunków ptactwa, głównie wodnego – badacze naliczyli ich ponad 170. Wokół akwenu ustawiono trzy wieże widokowe, które pozwalają na obserwację życia ptaków.

Dookoła jeziora Łuknajno biegnie malownicza trasa spacerowa. Uczestniczy pieszych oraz rowerowych wycieczek mogą być spokojni – nie spotkają na niej samochodów. Trasa prowadzi drogami szutrowymi, leśnymi duktami oraz ścieżkami przecinającymi łąki.

Rezerwat Łuknajno został utworzony w 1947 roku. Ze względu na swoje wartości przyrodnicze trafił na światową listę rezerwatów biosfery UNESCO i został objęty międzynarodową konwencją RAMSAR chroniącą obszary podmokłe.

Atrakcje w pobliżu

Trasy rowerowe w okolicach Mikołajek

Trasy rowerowe w okolicach Mikołajek

Tereny wokół Mikołajek obfitują w niezwykle malownicze krajobrazy. Ich podziwianie z perspektywy roweru jest niepowtarzalnym przeżyciem. Ułatwiają to liczne trasy rowerowe wytyczone w bliższej i dalszej okolicy miasta. Z pewnością znajdą wśród nich coś dla siebie miłośnicy spokojnej jazdy, którzy uwielbiają delektować się widokami. 

Rejsy statkami wycieczkowymi z Mikołajek

Rejsy statkami wycieczkowymi z Mikołajek

Odwiedzając Mikołajki, warto skorzystać z rejsów statkami białej floty. W sezonie letnim (od maja do września) przy nabrzeżu, w okolicach kładki dla pieszych, stoją statki wycieczkowe gotowe, aby wyruszyć w urokliwy rejs po mazurskich jeziorach. 

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna