Rezerwat przyrody Jezioro Łuknajno

(0)

Jezioro Łuknajno to jedyny w Polsce rezerwat utworzono dla ochrony łabędzia niemego. Leżący 5 km od Mikołajek zbiornik wodny gości jedną z największych w Europie kolonii tych ptaków. Gdy policzono ich populację, okazało się, że przebywa tam nawet 2000 osobników. 

Ale nie tylko łabędzie są gratką dla miłośników ornitologii. Środowisko jeziora i jego okolic stanowi miejsce bytowania wielu innych gatunków ptactwa, głównie wodnego – badacze naliczyli ich ponad 170. Wokół akwenu ustawiono trzy wieże widokowe, które pozwalają na obserwację życia ptaków.

Dookoła jeziora Łuknajno biegnie malownicza trasa spacerowa. Uczestniczy pieszych oraz rowerowych wycieczek mogą być spokojni – nie spotkają na niej samochodów. Trasa prowadzi drogami szutrowymi, leśnymi duktami oraz ścieżkami przecinającymi łąki.

Rezerwat Łuknajno został utworzony w 1947 roku. Ze względu na swoje wartości przyrodnicze trafił na światową listę rezerwatów biosfery UNESCO i został objęty międzynarodową konwencją RAMSAR chroniącą obszary podmokłe.

Atrakcje w pobliżu

Rodzinny wypoczynek w Mikołajkach

Rodzinny wypoczynek w Mikołajkach

Mikołajki to miasto idealne do wypoczynku rodzin z dziećmi. Są tutaj miejsca, w których najmłodsi będą mogli bezpiecznie się wyszaleć. Niewątpliwie jednym z nich jest duży plac zabaw znajdujący się przy ul. Kolejowej.

Kościół ewangelicko-augsburski oraz Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach

Kościół ewangelicko-augsburski oraz Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach

Charakterystycznym elementem panoramy Mikołajek jest strzelista wieża kościoła ewangelicko-augsburskiego pw. Świętej Trójcy, wznoszącego się na placu Kościelnym. Klasycystyczna budowla powstawała w latach 1841-1842. Autorem projektu był znany architekt Karol Fryderyk Schinkel. 

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna