Kościół ewangelicko-augsburski oraz Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach

(0)

Charakterystycznym elementem panoramy Mikołajek jest strzelista wieża kościoła ewangelicko-augsburskiego pw. Świętej Trójcy, wznoszącego się na placu Kościelnym. Klasycystyczna budowla powstawała w latach 1841-1842. Autorem projektu był znany architekt Karol Fryderyk Schinkel. 

Wieża z dzwonnicą zostały dobudowane prawie 40 lat później. Wewnątrz świątyni można obejrzeć m.in.: sklepienie kolebkowe z kasetonami, organy, drewniane empory, obrazy i tablice pamiątkowe z XVII i XIX wieku.

Tuż przy kościele działa Muzeum Reformacji Polskiej, założone w 1973 roku przez księdza Stanisława Pilcha-Pilchowskiego, pełniącego wówczas funkcję proboszcza parafii. W Polsce działają tylko dwie tego typu placówki. W zasobach mikołajskiego muzeum można oglądać zbiór zabytków piśmiennictwa i drukarstwa polskiego powstałych na Mazurach w ubiegłych wiekach. Dla zwiedzających obiekt otwarty jest wiosną i latem w godzinach od 9.00 do 17.00. Muzeum zapewnia przewodnika, który może oprowadzać również grupy niemieckojęzyczne.

Atrakcje w pobliżu

Rezerwat przyrody Jezioro Łuknajno

Rezerwat przyrody Jezioro Łuknajno

Jezioro Łuknajno to jedyny w Polsce rezerwat utworzono dla ochrony łabędzia niemego. Leżący 5 km od Mikołajek zbiornik wodny gości jedną z największych w Europie kolonii tych ptaków. Gdy policzono ich populację, okazało się, że przebywa tam nawet 2000 osobników. 

Trasy rowerowe w okolicach Mikołajek

Trasy rowerowe w okolicach Mikołajek

Tereny wokół Mikołajek obfitują w niezwykle malownicze krajobrazy. Ich podziwianie z perspektywy roweru jest niepowtarzalnym przeżyciem. Ułatwiają to liczne trasy rowerowe wytyczone w bliższej i dalszej okolicy miasta. Z pewnością znajdą wśród nich coś dla siebie miłośnicy spokojnej jazdy, którzy uwielbiają delektować się widokami. 

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna