Wiatrak z XIX w. w Rynie

(1)

Wiatrak holenderski usytuowany na wzgórzu, niedaleko zabytkowego cmentarza, zbudowany w 1873 r. jest jednym z nielicznych na Mazurach i jednym z najbardziej charakterystycznych symboli miasta.

Murowany wiatrak wzniesiony na planie koła, zwęża się ku górze i zwieńczony jest stożkowym dachem, na którym zainstalowane są cztery śmigi. Dzięki wykorzystaniu łożysk, na których osadzony jest dach możliwe jest dostosowanie obracających się śmigieł do kierunku wiejącego wiatru (dach porusza się na żeliwnych rolkach po żeliwnym pierścieniu). Ze wzgórza roztacza się widok na okolicę i Jezioro Ryńskie. Obecnie wiatrak stanowi prywatną własność i trwają w nim prace renowacyjne. Nieopodal, na pagórku wśród drzew, znajduje się stary cmentarz. Na uwagę zasługują zabytkowe, kute, żelazne krzyże, stare ogrodzenia i oplecione bluszczem nagrobki. Nad cmentarzem góruje strzelista, imponująca bryła ponad stuletniej wieży ciśnień.

Atrakcje w pobliżu

Zamek krzyżacki w Rynie

Zamek krzyżacki w Rynie

Zamek w Rynie jest drugim co do wielkości zamkiem krzyżackim w Polsce. Zbudowano go w XIV w. W 1393 roku utworzono tu komturię. Po likwidacji zakonu w 1525 r. zamek stał się siedzibą starostwa.

Ścieżka spacerowa wokół jeziora Ołów

Ścieżka spacerowa wokół jeziora Ołów

Ścieżkę otaczającą malownicze jezioro Ołów zbudowano w 2011 r. Jest to jedna z ważniejszych atrakcji Rynu. Można tu poczuć prawdziwie mazurski klimat i rzeczywisty kontakt z przyrodą.

Nabrzeże Jeziora Ryńskiego

Nabrzeże Jeziora Ryńskiego

Nabrzeże jeziora Ryńskiego to jedno z piękniejszych miejsc na Mazurach. Można tu dopłynąć niemal z każdego zakątka Krainy Wielkich Jezior.

Letnie imprezy w Rynie

Letnie imprezy w Rynie

Ryn to nie tylko jeziora i piękne krajobrazy. Latem odbywają się tu liczne wydarzenia artystyczne, festiwale i imprezy plenerowe, regaty, koncerty szantowe i zabawy. 

Kopce w Orle, Notyście i Rynie

Kopce w Orle, Notyście i Rynie

Spośród rożnego rodzaju umocnień obronnych występujących na Pojezierzu Mazurskim wyróżnić można niewielkie nasypy ziemne nazywane „kopcami strażniczymi”. Ich pochodzenie nie jest oczywiste.

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna