Wiatrak z XIX w. w Rynie

(1)

Wiatrak holenderski usytuowany na wzgórzu, niedaleko zabytkowego cmentarza, zbudowany w 1873 r. jest jednym z nielicznych na Mazurach i jednym z najbardziej charakterystycznych symboli miasta.

Murowany wiatrak wzniesiony na planie koła, zwęża się ku górze i zwieńczony jest stożkowym dachem, na którym zainstalowane są cztery śmigi. Dzięki wykorzystaniu łożysk, na których osadzony jest dach możliwe jest dostosowanie obracających się śmigieł do kierunku wiejącego wiatru (dach porusza się na żeliwnych rolkach po żeliwnym pierścieniu). Ze wzgórza roztacza się widok na okolicę i Jezioro Ryńskie. Obecnie wiatrak stanowi prywatną własność i trwają w nim prace renowacyjne. Nieopodal, na pagórku wśród drzew, znajduje się stary cmentarz. Na uwagę zasługują zabytkowe, kute, żelazne krzyże, stare ogrodzenia i oplecione bluszczem nagrobki. Nad cmentarzem góruje strzelista, imponująca bryła ponad stuletniej wieży ciśnień.

Atrakcje w pobliżu

Młyn wodny z XIX w. w Rynie

Młyn wodny z XIX w. w Rynie

Młyn Ryński bywa często nazywany Młynem Krzyżackim. Z nielicznych zapisków wynika, że powstał on po zakończeniu budowy Zamku w Rynie, czyli na przełomie XIV i XV w. Już w czasach panowania Zakonu Krzyżackiego wykorzystano fakt wyższego położenia jeziora Ołów względem jeziora Ryńskiego (ok. 7m). Po połączeniu obu jezior podziemnym kanałem o długości ponad 170m, woda napędzała zamkowy młyn i zasilała studnię.

Letnie imprezy w Rynie

Letnie imprezy w Rynie

Ryn to nie tylko jeziora i piękne krajobrazy. Latem odbywają się tu liczne wydarzenia artystyczne, festiwale i imprezy plenerowe, regaty, koncerty szantowe i zabawy. 

Kopce w Orle, Notyście i Rynie

Kopce w Orle, Notyście i Rynie

Spośród rożnego rodzaju umocnień obronnych występujących na Pojezierzu Mazurskim wyróżnić można niewielkie nasypy ziemne nazywane „kopcami strażniczymi”. Ich pochodzenie nie jest oczywiste.

Nabrzeże Jeziora Ryńskiego

Nabrzeże Jeziora Ryńskiego

Nabrzeże jeziora Ryńskiego to jedno z piękniejszych miejsc na Mazurach. Można tu dopłynąć niemal z każdego zakątka Krainy Wielkich Jezior.

Zbiory muzealne i galeria sztuki w Ryńskim Centrum Kultury

Zbiory muzealne i galeria sztuki w Ryńskim Centrum Kultury

W Ryńskim Centrum Kultury nieopodal nabrzeża, młyna i zamku, znajdują się dwie galerie.

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna