Nabrzeże Jeziora Ryńskiego

(1)

Nabrzeże jeziora Ryńskiego to jedno z piękniejszych miejsc na Mazurach. Można tu dopłynąć niemal z każdego zakątka Krainy Wielkich Jezior.

Jezioro Tałty wraz z Ryńskim stanowią największy i najdłuższy (20km) akwen w okolicy i jednocześnie odnogę Szlaku Wielkich Jezior, którą dopłynąć można niemal do centrum miasta. Z nabrzeża można w ciągu kilku minut dotrzeć do wszystkich atrakcji turystycznych miasta. Przy nabrzeżu zbudowano nowoczesną ekologiczną przystań żeglarską z kapitanatem, miejscem do usuwania i utylizacji nieczystości i zapleczem sanitarno-socjalnym.

W porcie przy pomostach z doprowadzonym prądem i wodą może cumować jednocześnie 60 jachtów. Nieopodal znajduje się odrestaurowany młyn z XIX w. Nowa promenada ryńskiego nabrzeża z ławeczkami, stylowymi latarniami, wiatami i bajecznym widokiem na jezioro zachęca do spacerów.

Atrakcje w pobliżu

Młyn wodny z XIX w. w Rynie

Młyn wodny z XIX w. w Rynie

Młyn Ryński bywa często nazywany Młynem Krzyżackim. Z nielicznych zapisków wynika, że powstał on po zakończeniu budowy Zamku w Rynie, czyli na przełomie XIV i XV w. Już w czasach panowania Zakonu Krzyżackiego wykorzystano fakt wyższego położenia jeziora Ołów względem jeziora Ryńskiego (ok. 7m). Po połączeniu obu jezior podziemnym kanałem o długości ponad 170m, woda napędzała zamkowy młyn i zasilała studnię.

Letnie imprezy w Rynie

Letnie imprezy w Rynie

Ryn to nie tylko jeziora i piękne krajobrazy. Latem odbywają się tu liczne wydarzenia artystyczne, festiwale i imprezy plenerowe, regaty, koncerty szantowe i zabawy. 

Kopce w Orle, Notyście i Rynie

Kopce w Orle, Notyście i Rynie

Spośród rożnego rodzaju umocnień obronnych występujących na Pojezierzu Mazurskim wyróżnić można niewielkie nasypy ziemne nazywane „kopcami strażniczymi”. Ich pochodzenie nie jest oczywiste.

Wiatrak z XIX w. w Rynie

Wiatrak z XIX w. w Rynie

Wiatrak holenderski usytuowany na wzgórzu, niedaleko zabytkowego cmentarza, zbudowany w 1873 r. jest jednym z nielicznych na Mazurach i jednym z najbardziej charakterystycznych symboli miasta.

Zbiory muzealne i galeria sztuki w Ryńskim Centrum Kultury

Zbiory muzealne i galeria sztuki w Ryńskim Centrum Kultury

W Ryńskim Centrum Kultury nieopodal nabrzeża, młyna i zamku, znajdują się dwie galerie.

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna