Młyn wodny z XIX w. w Rynie

(1)

Młyn Ryński bywa często nazywany Młynem Krzyżackim. Z nielicznych zapisków wynika, że powstał on po zakończeniu budowy Zamku w Rynie, czyli na przełomie XIV i XV w. Już w czasach panowania Zakonu Krzyżackiego wykorzystano fakt wyższego położenia jeziora Ołów względem jeziora Ryńskiego (ok. 7m). Po połączeniu obu jezior podziemnym kanałem o długości ponad 170m, woda napędzała zamkowy młyn i zasilała studnię.

Kanał istnieje do dziś, jest interesującym przykładem średniowiecznej sztuki inżynierskiej. Młyn pełnił swą funkcję do lat 80-tych XX w. Przez następne lata popadał w ruinę. Na przełomie lat 2011 i 2012 młyn odrestaurowano i zaadaptowano na hotel i restaurację. Tak jak przed wiekami, woda wciąż płynie ryńskim kanałem, i tak jak dawniej wypływa z szumem obok młyna. Wewnątrz, oprócz hotelu i restauracji, znajduje się sklep regionalny. Można tu nabyć wędliny z ryńskiego zamku, krowie i kozie sery, nalewki, miody, przetwory i wiele innych smakołyków.

Atrakcje w pobliżu

Letnie imprezy w Rynie

Letnie imprezy w Rynie

Ryn to nie tylko jeziora i piękne krajobrazy. Latem odbywają się tu liczne wydarzenia artystyczne, festiwale i imprezy plenerowe, regaty, koncerty szantowe i zabawy. 

Kopce w Orle, Notyście i Rynie

Kopce w Orle, Notyście i Rynie

Spośród rożnego rodzaju umocnień obronnych występujących na Pojezierzu Mazurskim wyróżnić można niewielkie nasypy ziemne nazywane „kopcami strażniczymi”. Ich pochodzenie nie jest oczywiste.

Wiatrak z XIX w. w Rynie

Wiatrak z XIX w. w Rynie

Wiatrak holenderski usytuowany na wzgórzu, niedaleko zabytkowego cmentarza, zbudowany w 1873 r. jest jednym z nielicznych na Mazurach i jednym z najbardziej charakterystycznych symboli miasta.

Nabrzeże Jeziora Ryńskiego

Nabrzeże Jeziora Ryńskiego

Nabrzeże jeziora Ryńskiego to jedno z piękniejszych miejsc na Mazurach. Można tu dopłynąć niemal z każdego zakątka Krainy Wielkich Jezior.

Zbiory muzealne i galeria sztuki w Ryńskim Centrum Kultury

Zbiory muzealne i galeria sztuki w Ryńskim Centrum Kultury

W Ryńskim Centrum Kultury nieopodal nabrzeża, młyna i zamku, znajdują się dwie galerie.

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna