Grodzisko w Jeziorku

(1)

Grodziska to trwały element mazurskiego krajobrazu. Jednym z najpiękniejszych jest grodzisko położone około 900 metrów na południowy wschód od wsi Jeziorko, kilkanaście kilometrów od Rynu. Użytkowano je w epoce żelaza (ok. II poł. I tysiąclecia p.n.e.) i w czasach wczesnego średniowiecza.

Grodzisko nie było stale zamieszkałe. Stanowiło miejsce schronienia dla mieszkańców pobliskiego osiedla w czasie zagrożenia. Monumentalne wzgórze robi wrażenie, szczególnie z większej odległości. Majdan w centrum grodziska, znacznie wybrzuszony, otoczony jest kamienno-ziemnym wałem. Podczas prac archeologicznych znaleziono tu wiele przedmiotów pochodzących z różnych epok (gliniane naczynia, kamienne narzędzia, wyroby z brązu). Z wierzchołka grodziska roztacza się piękny widok na okolicę. W pobliżu, na zachód od wsi znajduje się „Wieżowa Góra” - najwyższe wzniesienie w okolicy (188 m).

Atrakcje w pobliżu

XIX w. kanały na szlaku Wielkich Jezior w pobliżu Rynu

XIX w. kanały na szlaku Wielkich Jezior w pobliżu Rynu

Unikalny system szlaków wodnych między Węgorzewem a Piszem stworzyły Kanały mazurskie. Pierwsze projekty ich budowy opracowali bracia polscy Józef Naronowicz-Naroński oraz Samuel i Jan Władysław Suchodolscy. W 1765 roku kanały łączyły Jezioro Śniardwy z Jeziorem Mamry. Ich brzegi umocniono faszyną, a śluzy wykonano z drewna.

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna