Śluzy

(0)

W Kolonii Leśniewo znajdują się dwie nieukończone śluzy: Leśniewo Dolne i Leśniewo Górne. Na przedniej ścianie korpusu śluzy widoczna jest odciśnięta hitlerowska odznaka.

Jazy nie hamują przepływu wody, światło ich jest równe szerokości kanału. Na odcinku do jeziora Rydzówka szerokość kanału wynosi do 25 m, głębokość do 1,6 m, a na odcinku od jeziora szerokość wynosi 20 m, a głębokość 1,2 m. Kanał został zaprojektowany do przepływu statków o wyporności do 240 ton. Wszelkie budowle melioracyjne związane z kanałem są nieczynne. Na trasie kanału oprócz 5 śluz znajdowały się 3 mosty kolejowe i 8 drogowych oraz 3 jazy i 3 poprzeczne groble ziemne. Niektóre z wymienionych obiektów zostały wysadzone w powietrze w styczniu 1945 r. Przy śluzie Guja i w Przystani zbudowano strażnicę wraz z budynkami gospodarczymi. Do ciekawych obiektów hydrotechnicznych należy również elektrownia wodna w Ołowniku z 1939 r.

Atrakcje w pobliżu

Rezerwat przyrody Jezioro Siedmiu Wysp

Rezerwat przyrody Jezioro Siedmiu Wysp

Rezerwat położony jest na terenie gminy Węgorzewo, wzdłuż granicy z obwodem kaliningradzkim. Skryte wśród porośniętych krzewami wzgórz oraz szuwarów przyrodnicze centrum rezerwatu to jezioro Oświn, zwane Jeziorem Siedmiu Wysp. Nie ma tu ośrodków wypoczynkowych, plaż ani kąpielisk, motorówek ani żaglówek. Prawdziwa perła natury, rzadko odwiedzana przez turystów.

Kanał Mazurski – hydrotechniczna perełka mazur

Kanał Mazurski – hydrotechniczna perełka mazur

Kanał Mazurski jest jedną z unikalnych budowli z oryginalnymi rozwiązaniami technicznymi, wspaniale wkomponowaną w środowisko naturalne. Niegdyś pełnił funkcję energetyczną, z której zrezygnowano na rzecz transportu drogą wodną i turystyki. 

Kościół we wsi Radzieje

Kościół we wsi Radzieje

Kościół klasycystyczny, wybudowany w 1673 r. dzięki finansowemu wsparciu Ahasvera von Lehndorffa. Przywilejem Fryderyka Wilhelma z 1683 r. Ahasver von Lehndorff uzyskał dziedziczne prawo patronackie nad kościołem. 

Kompleks schronów w Mamerkach

Kompleks schronów w Mamerkach

Miłośnicy obiektów militarnych uzbrojeni w latarki mogą badać niezniszczone przez działania wojenne schrony polowej kwatery Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych „Mauerwald” w Mamerkach. Kompleks powstał w latach 1940-1944 jako kwatera dla około 1500 osób, w tym: generałów, oficerów wyższego szczebla, podoficerów i żołnierzy Wehrmachtu oraz personelu obsługi i ochrony kompleksu. Składał się z trzech stref, które łącznie zajmowały powierzchnię około 250 ha. Tak duży obszar został jednocześnie doskonale zamaskowany. To tutaj planowano oraz kierowano działaniami wojennymi na froncie wschodnim.

Kościół pw. św. Józefa w Węgielsztynie

Kościół pw. św. Józefa w Węgielsztynie

Budynek kościoła to w znacznej części gotycka budowla z połowy XV wieku, wzniesiona przez Zakon Krzyżacki. Pierwotnie budynek pełnił funkcje obronne. Jest to jeden z najstarszych zabytków w gminie Węgorzewo.

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna