Punkt widokowy nad jeziorem Święcajty

(0)

Jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na Mazurach znajduje się przy rosyjsko-niemieckim cmentarzu z okresu I wojny światowej, położonym nad jeziorem Święcajty. Cmentarz w kształcie podkowy, z którego rozciąga się przepiękny widok na jezioro i Wyspę Kocią oraz Półwysep Kalski porastają okazałe sosny. Stanowi on doskonałe miejsce do podziwiania zachodów słońca.

Otoczony kamiennym murkiem cmentarz skrywa wiele kamiennych nagrobków z wyrytymi imionami i nazwiskami. Obok polsko brzmiących nazwisk znajdują się tutaj również nazwiska niemieckich i rosyjskich żołnierzy. Występują także groby, w których złożono szczątki nieznanych żołnierzy.

Przy wejściu, na słupkach umieszczono dwie tablice informacyjne (w języku polskim i niemieckim) o treści: „CMENTARZ WOJENNY 1914 - 1918 MIEJSCE SPOCZYNKU 344 ŻOŁNIERZY NIEMIECKICH I 234 ROSYJSKICH”.

Atrakcje w pobliżu

Promenada Węgorzewska

Promenada Węgorzewska

Otoczona bujną zielenią nadbrzeżna ścieżka pieszo-rowerowa o długości około 4,2 km, stanowi część trasy rowerowej „Pętla Węgorzewska”. Trasa biegnąca od stadionu miejskiego wzdłuż Węgorapy, Kanału Młyńskiego i Węgorzewskiego do mola i Plaży Miejskiej „Mamry” jest jednym z ulubionych miejsc rowerzystów, rolkarzy, spacerowiczów, wędkarzy, miłośników nordicwalkingu, i turystów.

Most widokowy Sztynort

Most widokowy Sztynort

Największy na Mazurach most, wzniesiony na przesmyku między jeziorami Dargin i Kirsajty. Most Sztynorcki jest wspaniałym miejscem widokowym, skłaniającym do podziwu i respektu wobec mazurskiej przyrody, z którego rozciągają się przepiękne widoki na rozległe jezioro Dargin i niewielkie jezioro Kirsajty prowadzące do Mamr. 

Kalska Kolumna koło Węgorzewa

Kalska Kolumna koło Węgorzewa

Zagadkowa budowla (zwana też Słupem Kalskim), usytuowana na niewielkim, starym cmentarzu przy drodze z Węgorzewa do Kalu. Ma postać czworokątnego słupa o wysokości 3,60 m, wzniesionego z czerwonej cegły, na kwadratowej podstawie, zwieńczonego czterospadowym daszkiem.

Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie

Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie

Muzeum Tradycji Kolejowej działa w budynku dawnego dworca kolejowego. Zgromadzono w nim zbiory obrazujące historię kolejnictwa na obszarze Prus Wschodnich oraz eksponaty związane z kolejami mazurskimi. Obok różnego rodzaju fotografii, map i dokumentów, można tutaj zobaczyć już zabytkowe elementy taboru kolejowego i urządzenia techniczne związane z jego obsługą, tablice informacyjne, mundury i inne ciekawostki.

Punkt widokowy jeziora Mamry

Punkt widokowy jeziora Mamry

Trasa do punktu widokowego prowadzi ścieżką rowerową wzdłuż Kanału Węgorzewskiego do miejsca, w którym Węgorapa wypływa z jeziora Mamry. Nazwa rzeki „Węgorapa” pochodzi od staropruskich określeń: Angurgis-węgorz, ape-rzeka. W średniowieczu rzeka wypływała z jeziora dwoma ciekami łączącymi się po kilkuset metrach.

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna