Punkt widokowy nad jeziorem Święcajty

(0)

Jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na Mazurach znajduje się przy rosyjsko-niemieckim cmentarzu z okresu I wojny światowej, położonym nad jeziorem Święcajty. Cmentarz w kształcie podkowy, z którego rozciąga się przepiękny widok na jezioro i Wyspę Kocią oraz Półwysep Kalski porastają okazałe sosny. Stanowi on doskonałe miejsce do podziwiania zachodów słońca.

Otoczony kamiennym murkiem cmentarz skrywa wiele kamiennych nagrobków z wyrytymi imionami i nazwiskami. Obok polsko brzmiących nazwisk znajdują się tutaj również nazwiska niemieckich i rosyjskich żołnierzy. Występują także groby, w których złożono szczątki nieznanych żołnierzy.

Przy wejściu, na słupkach umieszczono dwie tablice informacyjne (w języku polskim i niemieckim) o treści: „CMENTARZ WOJENNY 1914 - 1918 MIEJSCE SPOCZYNKU 344 ŻOŁNIERZY NIEMIECKICH I 234 ROSYJSKICH”.

Atrakcje w pobliżu

Promenada Węgorzewska

Promenada Węgorzewska

Otoczona bujną zielenią nadbrzeżna ścieżka pieszo-rowerowa o długości około 4,2 km, stanowi część trasy rowerowej „Pętla Węgorzewska”. Trasa biegnąca od stadionu miejskiego wzdłuż Węgorapy, Kanału Młyńskiego i Węgorzewskiego do mola i Plaży Miejskiej „Mamry” jest jednym z ulubionych miejsc rowerzystów, rolkarzy, spacerowiczów, wędkarzy, miłośników nordicwalkingu, i turystów.

Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie

Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie

Muzeum Tradycji Kolejowej działa w budynku dawnego dworca kolejowego. Zgromadzono w nim zbiory obrazujące historię kolejnictwa na obszarze Prus Wschodnich oraz eksponaty związane z kolejami mazurskimi. Obok różnego rodzaju fotografii, map i dokumentów, można tutaj zobaczyć już zabytkowe elementy taboru kolejowego i urządzenia techniczne związane z jego obsługą, tablice informacyjne, mundury i inne ciekawostki.

Punkt widokowy jeziora Mamry

Punkt widokowy jeziora Mamry

Trasa do punktu widokowego prowadzi ścieżką rowerową wzdłuż Kanału Węgorzewskiego do miejsca, w którym Węgorapa wypływa z jeziora Mamry. Nazwa rzeki „Węgorapa” pochodzi od staropruskich określeń: Angurgis-węgorz, ape-rzeka. W średniowieczu rzeka wypływała z jeziora dwoma ciekami łączącymi się po kilkuset metrach.

Późnogotycki kościół parafialny p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła

Późnogotycki kościół parafialny p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła

Późnogotycki kościół parafialny p.w. św. Piotra i Pawła zbudowany w latach 1605-1611 jest najcenniejszym zabytkiem Węgorzewa. Wieża kościelna ma wysokość 32 m.

Skwer im. Króla Stanisława Leszczyńskiego

Skwer im. Króla Stanisława Leszczyńskiego

Skwer znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Zamkowej i 3 Maja, tuż obok budynku Urzędu Miejskiego. Swoją nazwę otrzymał w 2006 r. na cześć króla Stanisława Leszczyńskiego, który dwukrotnie - w latach 1733 i 1736 - odwiedził Węgorzewo. 

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna