Punkt widokowy jeziora Mamry

(0)

Trasa do punktu widokowego prowadzi ścieżką rowerową wzdłuż Kanału Węgorzewskiego do miejsca, w którym Węgorapa wypływa z jeziora Mamry. Nazwa rzeki „Węgorapa” pochodzi od staropruskich określeń: Angurgis-węgorz, ape-rzeka. W średniowieczu rzeka wypływała z jeziora dwoma ciekami łączącymi się po kilkuset metrach.

W pobliżu jeziora Mamry Krzyżacy wznieśli drewnianą strażnicę. Niedaleko miejsca wypływu Węgorapy z jeziora Mamry znajduje się niewielka budowla z czerwonej cegły z fragmentem z ciosanych głazów. W tym miejscu w XIX w. zainstalowano wodowskaz mierzący wysokość lustra wody. W tym samym stuleciu wybudowano tu molo z głazów, zapobiegając erozji brzegów rzeki. W 2011 r. utworzono plażę miejską z przepięknym tarasem widokowym z którego można podziwiać jezioro Mamry, półwysep „Zwierzyniecki Róg“ i wyspę „Upałty“.

Atrakcje w pobliżu

Skwer im. Króla Stanisława Leszczyńskiego

Skwer im. Króla Stanisława Leszczyńskiego

Skwer znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Zamkowej i 3 Maja, tuż obok budynku Urzędu Miejskiego. Swoją nazwę otrzymał w 2006 r. na cześć króla Stanisława Leszczyńskiego, który dwukrotnie - w latach 1733 i 1736 - odwiedził Węgorzewo. 

Późnogotycki kościół parafialny p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła

Późnogotycki kościół parafialny p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła

Późnogotycki kościół parafialny p.w. św. Piotra i Pawła zbudowany w latach 1605-1611 jest najcenniejszym zabytkiem Węgorzewa. Wieża kościelna ma wysokość 32 m.

Promenada Węgorzewska

Promenada Węgorzewska

Otoczona bujną zielenią nadbrzeżna ścieżka pieszo-rowerowa o długości około 4,2 km, stanowi część trasy rowerowej „Pętla Węgorzewska”. Trasa biegnąca od stadionu miejskiego wzdłuż Węgorapy, Kanału Młyńskiego i Węgorzewskiego do mola i Plaży Miejskiej „Mamry” jest jednym z ulubionych miejsc rowerzystów, rolkarzy, spacerowiczów, wędkarzy, miłośników nordicwalkingu, i turystów.

Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie

Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie

Muzeum Tradycji Kolejowej działa w budynku dawnego dworca kolejowego. Zgromadzono w nim zbiory obrazujące historię kolejnictwa na obszarze Prus Wschodnich oraz eksponaty związane z kolejami mazurskimi. Obok różnego rodzaju fotografii, map i dokumentów, można tutaj zobaczyć już zabytkowe elementy taboru kolejowego i urządzenia techniczne związane z jego obsługą, tablice informacyjne, mundury i inne ciekawostki.

Park Etnograficzny nad Węgorapą

Park Etnograficzny nad Węgorapą

Teren Parku znajduje się w centrum miasta, nad rzeką Węgorapą. Przy rzece usytuowana jest przystań Żeglugi Mazurskiej i przystanie jachtowe. Początki skansenu nad Węgorapą sięgają 1994 roku, wtedy posadowiono 2 obiekty, remizę strażacką i kuźnię z przełomu XIX i XX wieku.

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna