Punkt widokowy jeziora Mamry

(0)

Trasa do punktu widokowego prowadzi ścieżką rowerową wzdłuż Kanału Węgorzewskiego do miejsca, w którym Węgorapa wypływa z jeziora Mamry. Nazwa rzeki „Węgorapa” pochodzi od staropruskich określeń: Angurgis-węgorz, ape-rzeka. W średniowieczu rzeka wypływała z jeziora dwoma ciekami łączącymi się po kilkuset metrach.

W pobliżu jeziora Mamry Krzyżacy wznieśli drewnianą strażnicę. Niedaleko miejsca wypływu Węgorapy z jeziora Mamry znajduje się niewielka budowla z czerwonej cegły z fragmentem z ciosanych głazów. W tym miejscu w XIX w. zainstalowano wodowskaz mierzący wysokość lustra wody. W tym samym stuleciu wybudowano tu molo z głazów, zapobiegając erozji brzegów rzeki. W 2011 r. utworzono plażę miejską z przepięknym tarasem widokowym z którego można podziwiać jezioro Mamry, półwysep „Zwierzyniecki Róg“ i wyspę „Upałty“.

Atrakcje w pobliżu

Muzeum Kultury Ludowej

Muzeum Kultury Ludowej

Muzeum Kultury Ludowej powstało w 1991 r. i mieści się w zabytkowym podmiejskim dworku z 1737 r. Budynek główny jest jedną z najstarszych budowli w Węgorzewie.

Most widokowy Sztynort

Most widokowy Sztynort

Największy na Mazurach most, wzniesiony na przesmyku między jeziorami Dargin i Kirsajty. Most Sztynorcki jest wspaniałym miejscem widokowym, skłaniającym do podziwu i respektu wobec mazurskiej przyrody, z którego rozciągają się przepiękne widoki na rozległe jezioro Dargin i niewielkie jezioro Kirsajty prowadzące do Mamr. 

Kalska Kolumna koło Węgorzewa

Kalska Kolumna koło Węgorzewa

Zagadkowa budowla (zwana też Słupem Kalskim), usytuowana na niewielkim, starym cmentarzu przy drodze z Węgorzewa do Kalu. Ma postać czworokątnego słupa o wysokości 3,60 m, wzniesionego z czerwonej cegły, na kwadratowej podstawie, zwieńczonego czterospadowym daszkiem.

Promenada Węgorzewska

Promenada Węgorzewska

Otoczona bujną zielenią nadbrzeżna ścieżka pieszo-rowerowa o długości około 4,2 km, stanowi część trasy rowerowej „Pętla Węgorzewska”. Trasa biegnąca od stadionu miejskiego wzdłuż Węgorapy, Kanału Młyńskiego i Węgorzewskiego do mola i Plaży Miejskiej „Mamry” jest jednym z ulubionych miejsc rowerzystów, rolkarzy, spacerowiczów, wędkarzy, miłośników nordicwalkingu, i turystów.

Kanał Mazurski – hydrotechniczna perełka mazur

Kanał Mazurski – hydrotechniczna perełka mazur

Kanał Mazurski jest jedną z unikalnych budowli z oryginalnymi rozwiązaniami technicznymi, wspaniale wkomponowaną w środowisko naturalne. Niegdyś pełnił funkcję energetyczną, z której zrezygnowano na rzecz transportu drogą wodną i turystyki. 

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna