Późnogotycki kościół parafialny p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła

(0)

Późnogotycki kościół parafialny p.w. św. Piotra i Pawła zbudowany w latach 1605-1611 jest najcenniejszym zabytkiem Węgorzewa. Wieża kościelna ma wysokość 32 m.

Wewnątrz zachowało się wiele elementów pierwotnego wyposażenia, w szczególności: barokowy ołtarz z 1652 r., ambona z początku XVII w., dwa konfesjonały (z 1696 i 1715 r.) oraz najstarsze na Mazurach organy z 1647 r. posiadające oryginalne barokowe brzmienie. W XVII i XVIII w. chowano tu zmarłych. Zachowały się trzy płyty nagrobne obecnie wmurowane w ściany, a pierwotnie znajdujące się w posadzce kościoła. W związku z obchodami dwutysiąclecia chrześcijaństwa świątynia zyskała godność kościoła jubileuszowego. Z tej okazji wmurowano tablicę pamiątkową. Kościół znajduje się na wzgórzu, pośród drzew. Oświetlony reflektorami, wygląda malowniczo po zmierzchu.

Atrakcje w pobliżu

Muzeum Kultury Ludowej

Muzeum Kultury Ludowej

Muzeum Kultury Ludowej powstało w 1991 r. i mieści się w zabytkowym podmiejskim dworku z 1737 r. Budynek główny jest jedną z najstarszych budowli w Węgorzewie.

Most widokowy Sztynort

Most widokowy Sztynort

Największy na Mazurach most, wzniesiony na przesmyku między jeziorami Dargin i Kirsajty. Most Sztynorcki jest wspaniałym miejscem widokowym, skłaniającym do podziwu i respektu wobec mazurskiej przyrody, z którego rozciągają się przepiękne widoki na rozległe jezioro Dargin i niewielkie jezioro Kirsajty prowadzące do Mamr. 

Kalska Kolumna koło Węgorzewa

Kalska Kolumna koło Węgorzewa

Zagadkowa budowla (zwana też Słupem Kalskim), usytuowana na niewielkim, starym cmentarzu przy drodze z Węgorzewa do Kalu. Ma postać czworokątnego słupa o wysokości 3,60 m, wzniesionego z czerwonej cegły, na kwadratowej podstawie, zwieńczonego czterospadowym daszkiem.

Promenada Węgorzewska

Promenada Węgorzewska

Otoczona bujną zielenią nadbrzeżna ścieżka pieszo-rowerowa o długości około 4,2 km, stanowi część trasy rowerowej „Pętla Węgorzewska”. Trasa biegnąca od stadionu miejskiego wzdłuż Węgorapy, Kanału Młyńskiego i Węgorzewskiego do mola i Plaży Miejskiej „Mamry” jest jednym z ulubionych miejsc rowerzystów, rolkarzy, spacerowiczów, wędkarzy, miłośników nordicwalkingu, i turystów.

Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie

Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie

Muzeum Tradycji Kolejowej działa w budynku dawnego dworca kolejowego. Zgromadzono w nim zbiory obrazujące historię kolejnictwa na obszarze Prus Wschodnich oraz eksponaty związane z kolejami mazurskimi. Obok różnego rodzaju fotografii, map i dokumentów, można tutaj zobaczyć już zabytkowe elementy taboru kolejowego i urządzenia techniczne związane z jego obsługą, tablice informacyjne, mundury i inne ciekawostki.

Sprawdź możliwości aplikacji