Późnogotycki kościół parafialny p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła

(0)

Późnogotycki kościół parafialny p.w. św. Piotra i Pawła zbudowany w latach 1605-1611 jest najcenniejszym zabytkiem Węgorzewa. Wieża kościelna ma wysokość 32 m.

Wewnątrz zachowało się wiele elementów pierwotnego wyposażenia, w szczególności: barokowy ołtarz z 1652 r., ambona z początku XVII w., dwa konfesjonały (z 1696 i 1715 r.) oraz najstarsze na Mazurach organy z 1647 r. posiadające oryginalne barokowe brzmienie. W XVII i XVIII w. chowano tu zmarłych. Zachowały się trzy płyty nagrobne obecnie wmurowane w ściany, a pierwotnie znajdujące się w posadzce kościoła. W związku z obchodami dwutysiąclecia chrześcijaństwa świątynia zyskała godność kościoła jubileuszowego. Z tej okazji wmurowano tablicę pamiątkową. Kościół znajduje się na wzgórzu, pośród drzew. Oświetlony reflektorami, wygląda malowniczo po zmierzchu.

Atrakcje w pobliżu

Skwer im. Króla Stanisława Leszczyńskiego

Skwer im. Króla Stanisława Leszczyńskiego

Skwer znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Zamkowej i 3 Maja, tuż obok budynku Urzędu Miejskiego. Swoją nazwę otrzymał w 2006 r. na cześć króla Stanisława Leszczyńskiego, który dwukrotnie - w latach 1733 i 1736 - odwiedził Węgorzewo. 

Promenada Węgorzewska

Promenada Węgorzewska

Otoczona bujną zielenią nadbrzeżna ścieżka pieszo-rowerowa o długości około 4,2 km, stanowi część trasy rowerowej „Pętla Węgorzewska”. Trasa biegnąca od stadionu miejskiego wzdłuż Węgorapy, Kanału Młyńskiego i Węgorzewskiego do mola i Plaży Miejskiej „Mamry” jest jednym z ulubionych miejsc rowerzystów, rolkarzy, spacerowiczów, wędkarzy, miłośników nordicwalkingu, i turystów.

Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie

Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie

Muzeum Tradycji Kolejowej działa w budynku dawnego dworca kolejowego. Zgromadzono w nim zbiory obrazujące historię kolejnictwa na obszarze Prus Wschodnich oraz eksponaty związane z kolejami mazurskimi. Obok różnego rodzaju fotografii, map i dokumentów, można tutaj zobaczyć już zabytkowe elementy taboru kolejowego i urządzenia techniczne związane z jego obsługą, tablice informacyjne, mundury i inne ciekawostki.

Pętla Węgorzewska

Pętla Węgorzewska

Ścieżka rowerowa licząca około 18 km długości o średnim poziomie trudności. Wypełniona bogactwem atrakcji turystycznych i zachwycającym krajobrazem. 

Sprawdź możliwości aplikacji