Park Etnograficzny nad Węgorapą

(0)

Teren Parku znajduje się w centrum miasta, nad rzeką Węgorapą. Przy rzece usytuowana jest przystań Żeglugi Mazurskiej i przystanie jachtowe. Początki skansenu nad Węgorapą sięgają 1994 roku, wtedy posadowiono 2 obiekty, remizę strażacką i kuźnię z przełomu XIX i XX wieku.

Na terenie skansenu oprócz w/w obiektów znajdują się trzy mazurskie chałupy drewniane z podcieniami, budynek gospodarczy z początku XIX wieku oraz dom mieszkalny z II połowy XIX wieku. Obiekty w skansenie, oprócz funkcji ekspozycyjnych, służą również za pracownie "ginących zawodów". W pracowni kwiatów artystycznych, tkackiej oraz ceramiki odbywają się zajęcia i kursy. W zależności od zapotrzebowania przeprowadzane są również szkolenia z koronki klockowej, malowania pisanek, wyrobu koszy z wikliny i słomy, wycinankarstwa czy rzeźby w kamieniu.

Atrakcje w pobliżu

Muzeum Kultury Ludowej

Muzeum Kultury Ludowej

Muzeum Kultury Ludowej powstało w 1991 r. i mieści się w zabytkowym podmiejskim dworku z 1737 r. Budynek główny jest jedną z najstarszych budowli w Węgorzewie.

Most widokowy Sztynort

Most widokowy Sztynort

Największy na Mazurach most, wzniesiony na przesmyku między jeziorami Dargin i Kirsajty. Most Sztynorcki jest wspaniałym miejscem widokowym, skłaniającym do podziwu i respektu wobec mazurskiej przyrody, z którego rozciągają się przepiękne widoki na rozległe jezioro Dargin i niewielkie jezioro Kirsajty prowadzące do Mamr. 

Kalska Kolumna koło Węgorzewa

Kalska Kolumna koło Węgorzewa

Zagadkowa budowla (zwana też Słupem Kalskim), usytuowana na niewielkim, starym cmentarzu przy drodze z Węgorzewa do Kalu. Ma postać czworokątnego słupa o wysokości 3,60 m, wzniesionego z czerwonej cegły, na kwadratowej podstawie, zwieńczonego czterospadowym daszkiem.

Promenada Węgorzewska

Promenada Węgorzewska

Otoczona bujną zielenią nadbrzeżna ścieżka pieszo-rowerowa o długości około 4,2 km, stanowi część trasy rowerowej „Pętla Węgorzewska”. Trasa biegnąca od stadionu miejskiego wzdłuż Węgorapy, Kanału Młyńskiego i Węgorzewskiego do mola i Plaży Miejskiej „Mamry” jest jednym z ulubionych miejsc rowerzystów, rolkarzy, spacerowiczów, wędkarzy, miłośników nordicwalkingu, i turystów.

Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie

Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie

Muzeum Tradycji Kolejowej działa w budynku dawnego dworca kolejowego. Zgromadzono w nim zbiory obrazujące historię kolejnictwa na obszarze Prus Wschodnich oraz eksponaty związane z kolejami mazurskimi. Obok różnego rodzaju fotografii, map i dokumentów, można tutaj zobaczyć już zabytkowe elementy taboru kolejowego i urządzenia techniczne związane z jego obsługą, tablice informacyjne, mundury i inne ciekawostki.

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna