Muzeum Kultury Ludowej

(0)

Muzeum Kultury Ludowej powstało w 1991 r. i mieści się w zabytkowym podmiejskim dworku z 1737 r. Budynek główny jest jedną z najstarszych budowli w Węgorzewie.

Historia  węgorzewskich zbiorów muzealnych sięga lat sześćdziesiątych XX wieku. Muzeum posiada bogate zbiory etnograficzne i historyczne dotyczące przeszłości ziemi węgorzewskiej i terenu dawnych Prus Wschodnich.

Legenda głosi, że mury muzeum zamieszkuje duch – mężczyzna w czarnym, skórzanym płaszczu, który nocami przechadza się po skrzypiących schodach.

Obecnie placówka promuje kulturę ludową Polski północno-wschodniej. W zbiorach znajdują się przedmioty codziennego użytku, sprzęt gospodarczy, tkaniny i odzież, akcesoria obrzędowe, a także elementy sztuki ludowej. Muzeum posiada zabytki etnograficzne, historyczne i archeologiczne. Zabytki pozyskiwane są stale także dzięki akcji „Dar dla Muzeum”.

Atrakcje w pobliżu

Most widokowy Sztynort

Most widokowy Sztynort

Największy na Mazurach most, wzniesiony na przesmyku między jeziorami Dargin i Kirsajty. Most Sztynorcki jest wspaniałym miejscem widokowym, skłaniającym do podziwu i respektu wobec mazurskiej przyrody, z którego rozciągają się przepiękne widoki na rozległe jezioro Dargin i niewielkie jezioro Kirsajty prowadzące do Mamr. 

Kalska Kolumna koło Węgorzewa

Kalska Kolumna koło Węgorzewa

Zagadkowa budowla (zwana też Słupem Kalskim), usytuowana na niewielkim, starym cmentarzu przy drodze z Węgorzewa do Kalu. Ma postać czworokątnego słupa o wysokości 3,60 m, wzniesionego z czerwonej cegły, na kwadratowej podstawie, zwieńczonego czterospadowym daszkiem.

Promenada Węgorzewska

Promenada Węgorzewska

Otoczona bujną zielenią nadbrzeżna ścieżka pieszo-rowerowa o długości około 4,2 km, stanowi część trasy rowerowej „Pętla Węgorzewska”. Trasa biegnąca od stadionu miejskiego wzdłuż Węgorapy, Kanału Młyńskiego i Węgorzewskiego do mola i Plaży Miejskiej „Mamry” jest jednym z ulubionych miejsc rowerzystów, rolkarzy, spacerowiczów, wędkarzy, miłośników nordicwalkingu, i turystów.

Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie

Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie

Muzeum Tradycji Kolejowej działa w budynku dawnego dworca kolejowego. Zgromadzono w nim zbiory obrazujące historię kolejnictwa na obszarze Prus Wschodnich oraz eksponaty związane z kolejami mazurskimi. Obok różnego rodzaju fotografii, map i dokumentów, można tutaj zobaczyć już zabytkowe elementy taboru kolejowego i urządzenia techniczne związane z jego obsługą, tablice informacyjne, mundury i inne ciekawostki.

Punkt widokowy nad jeziorem Święcajty

Punkt widokowy nad jeziorem Święcajty

Jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na Mazurach znajduje się przy rosyjsko-niemieckim cmentarzu z okresu I wojny światowej, położonym nad jeziorem Święcajty. Cmentarz w kształcie podkowy, z którego rozciąga się przepiękny widok na jezioro i Wyspę Kocią oraz Półwysep Kalski porastają okazałe sosny. Stanowi on doskonałe miejsce do podziwiania zachodów słońca.

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna