Nowy Ratusz

(0)

Ratusz, zaprojektowany przez architekta Maxa Boldta, zbudowano na miejscu dawnego cmentarza na Górnym Przedmieściu. Kamień węgielny wmurowano 31 października 1912 r. W lutym 1915 r. ukończono główną część ratusza, a w połowie 1916 r. salę posiedzeń. 

Nad wejściem jest umieszczony dawny herb Olsztyna. Po obu stronach portalu znajdują się kamienne zdroje w formie brodatych głów. Między oknami sali posiedzeń na II piętrze ustawiono 5 kamiennych posągów, symbolizujących cnoty obywatelskie: sprawiedliwość, mądrość, urodę, siłę i pilność. Z tej samej strony znajdują się dwa wykusze z płaskorzeźbami czterech żywiołów: ognia, wody, ziemi i powietrza. W przyziemiu znajduje się wejście do dawnego mieszkania nadburmistrza (dziś Miejska Informacja Turystyczna). Obecnie ratusz  jest siedzibą Urzędu Miasta i Prezydenta Miasta Olsztyn.

Atrakcje w pobliżu

Centrum Rekreacyjno- Sportowe „Ukiel” w Olsztynie

Centrum Rekreacyjno- Sportowe „Ukiel” w Olsztynie

Centrum Rekreacyjno-Sportowe „Ukiel” to oddany do użytku w 2014 r. nowoczesny kompleks turystyczno-sportowy zlokalizowany w trzech punktach nad największym olsztyńskim akwenem - jeziorem Ukiel.

Część główna obiektu znajduje się przy ul. Jeziornej. Tam zlokalizowano m. in. budynek kapitanatu, wypożyczalnię sprzętu pływającego oferującą ponad 200 różnych jednostek pływających oraz trzy kąpieliska. 

Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. F. Nowowiejskiego

Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. F. Nowowiejskiego

W 1962 r. Państwowa Orkiestra Symfoniczna w Olsztynie otrzymała imię Feliksa Nowowiejskiego, wybitnego kompozytora o warmińskim rodowodzie (urodził się w Barczewie, był organistą w olsztyńskiej katedrze). Po 11 latach orkiestrę przekształcono w państwową filharmonię.

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna