Nowy Ratusz

(0)

Ratusz, zaprojektowany przez architekta Maxa Boldta, zbudowano na miejscu dawnego cmentarza na Górnym Przedmieściu. Kamień węgielny wmurowano 31 października 1912 r. W lutym 1915 r. ukończono główną część ratusza, a w połowie 1916 r. salę posiedzeń. 

Nad wejściem jest umieszczony dawny herb Olsztyna. Po obu stronach portalu znajdują się kamienne zdroje w formie brodatych głów. Między oknami sali posiedzeń na II piętrze ustawiono 5 kamiennych posągów, symbolizujących cnoty obywatelskie: sprawiedliwość, mądrość, urodę, siłę i pilność. Z tej samej strony znajdują się dwa wykusze z płaskorzeźbami czterech żywiołów: ognia, wody, ziemi i powietrza. W przyziemiu znajduje się wejście do dawnego mieszkania nadburmistrza (dziś Miejska Informacja Turystyczna). Obecnie ratusz  jest siedzibą Urzędu Miasta i Prezydenta Miasta Olsztyn.

Atrakcje w pobliżu

Park Podzamcze

Park Podzamcze

Olsztyn, chlubiący się mianem miasta-ogrodu, ma wiele parków, które są miejscami spotkań, rekreacji, pikników, a nawet kameralnych koncertów. Jednym z najbardziej znanych i lubianych jest Park Podzamcze. Położony w pobliżu Starego Miasta, jest największym parkiem miasta i zarazem ulubionym miejscem spacerów olsztynian. 

Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. F. Nowowiejskiego

Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. F. Nowowiejskiego

W 1962 r. Państwowa Orkiestra Symfoniczna w Olsztynie otrzymała imię Feliksa Nowowiejskiego, wybitnego kompozytora o warmińskim rodowodzie (urodził się w Barczewie, był organistą w olsztyńskiej katedrze). Po 11 latach orkiestrę przekształcono w państwową filharmonię.

Stary Ratusz

Stary Ratusz

Południowe, gotyckie skrzydło ratusza wzniesiono po roku 1500. W przyziemiu ratusza i w budach kupieckich na rynku sprzedawano towary. Na piętrze znajdowała się sala rady, gabinet burmistrza i kancelaria. 

Centrum Rekreacyjno- Sportowe „Ukiel” w Olsztynie

Centrum Rekreacyjno- Sportowe „Ukiel” w Olsztynie

Centrum Rekreacyjno-Sportowe „Ukiel” to oddany do użytku w 2014 r. nowoczesny kompleks turystyczno-sportowy zlokalizowany w trzech punktach nad największym olsztyńskim akwenem - jeziorem Ukiel.

Część główna obiektu znajduje się przy ul. Jeziornej. Tam zlokalizowano m. in. budynek kapitanatu, wypożyczalnię sprzętu pływającego oferującą ponad 200 różnych jednostek pływających oraz trzy kąpieliska. 

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna