Kamienica Naujacka

(0)

Właścicielem kamienicy przy ul. Dąbrowszczaków 3 był od 1896 r. Otto Naujack. W 1907 r. powstała w tym miejscu secesyjna kamienica o zróżnicowanej bryle, z wieloma balkonami, wieżyczkami i ryzalitami. Na szczycie jednej fasady umieszczono datę 1907, a na drugiej - inicjały właściciela „ON”.

Sam właściciel mieszkał tam krótko, od samego początku była to kamienica czynszowa. Budynek przetrwał niezniszczony II wojnę światową. Po wojnie mieściły się tam: żłobek, Dzienny Dom Pobytu dla Osób Niepełnosprawnych Ruchowo i hotelik dla pielęgniarek.

Budynek wyremontowano przy udziale środków Unii Europejskiej, przywracając elewacji i wnętrzu historyczny charakter. Dziś mieści się w nim Miejski Ośrodek Kultury, który rozpoczął działalność w nowym obiekcie 15 czerwca 2008 r. Obecnie w MOK funkcjonują pracownie warsztatowe, dwie galerie sztuki, sala kameralna i Punkt Informacji Kulturalnej.

Atrakcje w pobliżu

Park Podzamcze

Park Podzamcze

Olsztyn, chlubiący się mianem miasta-ogrodu, ma wiele parków, które są miejscami spotkań, rekreacji, pikników, a nawet kameralnych koncertów. Jednym z najbardziej znanych i lubianych jest Park Podzamcze. Położony w pobliżu Starego Miasta, jest największym parkiem miasta i zarazem ulubionym miejscem spacerów olsztynian. 

Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. F. Nowowiejskiego

Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. F. Nowowiejskiego

W 1962 r. Państwowa Orkiestra Symfoniczna w Olsztynie otrzymała imię Feliksa Nowowiejskiego, wybitnego kompozytora o warmińskim rodowodzie (urodził się w Barczewie, był organistą w olsztyńskiej katedrze). Po 11 latach orkiestrę przekształcono w państwową filharmonię.

Stary Ratusz

Stary Ratusz

Południowe, gotyckie skrzydło ratusza wzniesiono po roku 1500. W przyziemiu ratusza i w budach kupieckich na rynku sprzedawano towary. Na piętrze znajdowała się sala rady, gabinet burmistrza i kancelaria. 

Centrum Rekreacyjno- Sportowe „Ukiel” w Olsztynie

Centrum Rekreacyjno- Sportowe „Ukiel” w Olsztynie

Centrum Rekreacyjno-Sportowe „Ukiel” to oddany do użytku w 2014 r. nowoczesny kompleks turystyczno-sportowy zlokalizowany w trzech punktach nad największym olsztyńskim akwenem - jeziorem Ukiel.

Część główna obiektu znajduje się przy ul. Jeziornej. Tam zlokalizowano m. in. budynek kapitanatu, wypożyczalnię sprzętu pływającego oferującą ponad 200 różnych jednostek pływających oraz trzy kąpieliska. 

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna