Kamienica Naujacka

(0)

Właścicielem kamienicy przy ul. Dąbrowszczaków 3 był od 1896 r. Otto Naujack. W 1907 r. powstała w tym miejscu secesyjna kamienica o zróżnicowanej bryle, z wieloma balkonami, wieżyczkami i ryzalitami. Na szczycie jednej fasady umieszczono datę 1907, a na drugiej - inicjały właściciela „ON”.

Sam właściciel mieszkał tam krótko, od samego początku była to kamienica czynszowa. Budynek przetrwał niezniszczony II wojnę światową. Po wojnie mieściły się tam: żłobek, Dzienny Dom Pobytu dla Osób Niepełnosprawnych Ruchowo i hotelik dla pielęgniarek.

Budynek wyremontowano przy udziale środków Unii Europejskiej, przywracając elewacji i wnętrzu historyczny charakter. Dziś mieści się w nim Miejski Ośrodek Kultury, który rozpoczął działalność w nowym obiekcie 15 czerwca 2008 r. Obecnie w MOK funkcjonują pracownie warsztatowe, dwie galerie sztuki, sala kameralna i Punkt Informacji Kulturalnej.

Atrakcje w pobliżu

Centrum Rekreacyjno- Sportowe „Ukiel” w Olsztynie

Centrum Rekreacyjno- Sportowe „Ukiel” w Olsztynie

Centrum Rekreacyjno-Sportowe „Ukiel” to oddany do użytku w 2014 r. nowoczesny kompleks turystyczno-sportowy zlokalizowany w trzech punktach nad największym olsztyńskim akwenem - jeziorem Ukiel.

Część główna obiektu znajduje się przy ul. Jeziornej. Tam zlokalizowano m. in. budynek kapitanatu, wypożyczalnię sprzętu pływającego oferującą ponad 200 różnych jednostek pływających oraz trzy kąpieliska. 

Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. F. Nowowiejskiego

Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. F. Nowowiejskiego

W 1962 r. Państwowa Orkiestra Symfoniczna w Olsztynie otrzymała imię Feliksa Nowowiejskiego, wybitnego kompozytora o warmińskim rodowodzie (urodził się w Barczewie, był organistą w olsztyńskiej katedrze). Po 11 latach orkiestrę przekształcono w państwową filharmonię.

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna