Dwór Bergenthal – Muzeum Przyrody

(0)

W 1903 r. Max Lion, członek rady miejskiej i właściciel cegielni, kupił majątek Bergenthal na obrzeżach Olsztyna, rozebrał dotychczasowe zabudowania i wybudował dwór. Po I wojnie światowej majątek przeszedł w ręce Richarda Palmowskiego. 

W latach 30-tych dwór dzierżawiło wojsko. Budynek przetrwał niezniszczony II wojnę światową. Po wojnie znalazł się w rękach PGR, który w latach 70-tych przeznaczył go na cele kwaterunkowe. Zdewastowany, stał się własnością Muzeum Warmii i Mazur. W 1999 r. pałac odnowiono. Inwestycję sfinansował rząd szwedzki w ramach projektu pilotażowego pt. „Hallandzki model konserwacji zabytków w olsztyńskiem".

Obecnie w odnowionym eklektycznym pałacu z elementami secesji i w dawnej wozowni mieści się Muzeum Przyrody, ze stałą wystawą „Zwierzęta Warmii i Mazur”. Przedstawia ona bogactwo fauny regionu. Muzeum prowadzi szeroką działalność edukacyjną i popularyzacyjną.

Atrakcje w pobliżu

Park Podzamcze

Park Podzamcze

Olsztyn, chlubiący się mianem miasta-ogrodu, ma wiele parków, które są miejscami spotkań, rekreacji, pikników, a nawet kameralnych koncertów. Jednym z najbardziej znanych i lubianych jest Park Podzamcze. Położony w pobliżu Starego Miasta, jest największym parkiem miasta i zarazem ulubionym miejscem spacerów olsztynian. 

Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. F. Nowowiejskiego

Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. F. Nowowiejskiego

W 1962 r. Państwowa Orkiestra Symfoniczna w Olsztynie otrzymała imię Feliksa Nowowiejskiego, wybitnego kompozytora o warmińskim rodowodzie (urodził się w Barczewie, był organistą w olsztyńskiej katedrze). Po 11 latach orkiestrę przekształcono w państwową filharmonię.

Stary Ratusz

Stary Ratusz

Południowe, gotyckie skrzydło ratusza wzniesiono po roku 1500. W przyziemiu ratusza i w budach kupieckich na rynku sprzedawano towary. Na piętrze znajdowała się sala rady, gabinet burmistrza i kancelaria. 

Centrum Rekreacyjno- Sportowe „Ukiel” w Olsztynie

Centrum Rekreacyjno- Sportowe „Ukiel” w Olsztynie

Centrum Rekreacyjno-Sportowe „Ukiel” to oddany do użytku w 2014 r. nowoczesny kompleks turystyczno-sportowy zlokalizowany w trzech punktach nad największym olsztyńskim akwenem - jeziorem Ukiel.

Część główna obiektu znajduje się przy ul. Jeziornej. Tam zlokalizowano m. in. budynek kapitanatu, wypożyczalnię sprzętu pływającego oferującą ponad 200 różnych jednostek pływających oraz trzy kąpieliska. 

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna