Dwór Bergenthal – Muzeum Przyrody

(0)

W 1903 r. Max Lion, członek rady miejskiej i właściciel cegielni, kupił majątek Bergenthal na obrzeżach Olsztyna, rozebrał dotychczasowe zabudowania i wybudował dwór. Po I wojnie światowej majątek przeszedł w ręce Richarda Palmowskiego. 

W latach 30-tych dwór dzierżawiło wojsko. Budynek przetrwał niezniszczony II wojnę światową. Po wojnie znalazł się w rękach PGR, który w latach 70-tych przeznaczył go na cele kwaterunkowe. Zdewastowany, stał się własnością Muzeum Warmii i Mazur. W 1999 r. pałac odnowiono. Inwestycję sfinansował rząd szwedzki w ramach projektu pilotażowego pt. „Hallandzki model konserwacji zabytków w olsztyńskiem".

Obecnie w odnowionym eklektycznym pałacu z elementami secesji i w dawnej wozowni mieści się Muzeum Przyrody, ze stałą wystawą „Zwierzęta Warmii i Mazur”. Przedstawia ona bogactwo fauny regionu. Muzeum prowadzi szeroką działalność edukacyjną i popularyzacyjną.

Atrakcje w pobliżu

Centrum Rekreacyjno- Sportowe „Ukiel” w Olsztynie

Centrum Rekreacyjno- Sportowe „Ukiel” w Olsztynie

Centrum Rekreacyjno-Sportowe „Ukiel” to oddany do użytku w 2014 r. nowoczesny kompleks turystyczno-sportowy zlokalizowany w trzech punktach nad największym olsztyńskim akwenem - jeziorem Ukiel.

Część główna obiektu znajduje się przy ul. Jeziornej. Tam zlokalizowano m. in. budynek kapitanatu, wypożyczalnię sprzętu pływającego oferującą ponad 200 różnych jednostek pływających oraz trzy kąpieliska. 

Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. F. Nowowiejskiego

Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. F. Nowowiejskiego

W 1962 r. Państwowa Orkiestra Symfoniczna w Olsztynie otrzymała imię Feliksa Nowowiejskiego, wybitnego kompozytora o warmińskim rodowodzie (urodził się w Barczewie, był organistą w olsztyńskiej katedrze). Po 11 latach orkiestrę przekształcono w państwową filharmonię.

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna