Kompleks schronów w Mamerkach

(0)

Miłośnicy obiektów militarnych uzbrojeni w latarki mogą badać niezniszczone przez działania wojenne schrony polowej kwatery Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych „Mauerwald” w Mamerkach. Kompleks powstał w latach 1940-1944 jako kwatera dla około 1500 osób, w tym: generałów, oficerów wyższego szczebla, podoficerów i żołnierzy Wehrmachtu oraz personelu obsługi i ochrony kompleksu. Składał się z trzech stref, które łącznie zajmowały powierzchnię około 250 ha. Tak duży obszar został jednocześnie doskonale zamaskowany. To tutaj planowano oraz kierowano działaniami wojennymi na froncie wschodnim.

Do dzisiaj zachowało się około 30 schronów oraz pozostałości po niespełna 200 innych budynkach i obiektach wchodzących w skład kompleksu. Główną atrakcję stanowi schron „gigant”, którego ściany i stropy mają grubość około 7 metrów.

Niemcy z nieznanych powodów nie wysadzili schronów. Cały personel ewakuowano, a sama pozycja została opuszczona bez walki przez wojska niemieckie w styczniu 1945 r. Jest to jeden z największych w Europie, zachowany w takim stopniu kompleks schronów z okresu II Wojny Światowej.

Atrakcje w pobliżu

Most widokowy Sztynort

Most widokowy Sztynort

Największy na Mazurach most, wzniesiony na przesmyku między jeziorami Dargin i Kirsajty. Most Sztynorcki jest wspaniałym miejscem widokowym, skłaniającym do podziwu i respektu wobec mazurskiej przyrody, z którego rozciągają się przepiękne widoki na rozległe jezioro Dargin i niewielkie jezioro Kirsajty prowadzące do Mamr. 

Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie

Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie

Muzeum Tradycji Kolejowej działa w budynku dawnego dworca kolejowego. Zgromadzono w nim zbiory obrazujące historię kolejnictwa na obszarze Prus Wschodnich oraz eksponaty związane z kolejami mazurskimi. Obok różnego rodzaju fotografii, map i dokumentów, można tutaj zobaczyć już zabytkowe elementy taboru kolejowego i urządzenia techniczne związane z jego obsługą, tablice informacyjne, mundury i inne ciekawostki.

Punkt widokowy jeziora Mamry

Punkt widokowy jeziora Mamry

Trasa do punktu widokowego prowadzi ścieżką rowerową wzdłuż Kanału Węgorzewskiego do miejsca, w którym Węgorapa wypływa z jeziora Mamry. Nazwa rzeki „Węgorapa” pochodzi od staropruskich określeń: Angurgis-węgorz, ape-rzeka. W średniowieczu rzeka wypływała z jeziora dwoma ciekami łączącymi się po kilkuset metrach.

Kościół we wsi Radzieje

Kościół we wsi Radzieje

Kościół klasycystyczny, wybudowany w 1673 r. dzięki finansowemu wsparciu Ahasvera von Lehndorffa. Przywilejem Fryderyka Wilhelma z 1683 r. Ahasver von Lehndorff uzyskał dziedziczne prawo patronackie nad kościołem. 

Kościół pw. św. Józefa w Węgielsztynie

Kościół pw. św. Józefa w Węgielsztynie

Budynek kościoła to w znacznej części gotycka budowla z połowy XV wieku, wzniesiona przez Zakon Krzyżacki. Pierwotnie budynek pełnił funkcje obronne. Jest to jeden z najstarszych zabytków w gminie Węgorzewo.

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna