Kanał Mazurski – hydrotechniczna perełka mazur

(0)

Kanał Mazurski jest jedną z unikalnych budowli z oryginalnymi rozwiązaniami technicznymi, wspaniale wkomponowaną w środowisko naturalne. Niegdyś pełnił funkcję energetyczną, z której zrezygnowano na rzecz transportu drogą wodną i turystyki. 

Na terenie Polski Kanał Mazurski biegnie od jez. Mamry przez jez. Rydzówkę, w kierunku północno – zachodnim do granicy państwa. Na tym odcinku znajduje się pięć śluz, z których tylko jedna jest czynna (Guja Piaski). Wybudowano również dwie zasuwy (jazy) zabezpieczające kanał w razie awarii śluz: Leśniewo Górne i Piaski. Łączna długość kanału wynosi 51,3 km, z czego 22 km znajdują się na terenie Polski. Wszystkie istniejące urządzenia na kanale są traktowane jako zabytki hydrotechniki. Nieczynne odcinki kanału wypełnione stojącą wodą i porośnięte bujną roślinnością stanowią doskonałe warunki do budowy żeremi przez bobry.

Atrakcje w pobliżu

Kompleks schronów w Mamerkach

Kompleks schronów w Mamerkach

Miłośnicy obiektów militarnych uzbrojeni w latarki mogą badać niezniszczone przez działania wojenne schrony polowej kwatery Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych „Mauerwald” w Mamerkach. Kompleks powstał w latach 1940-1944 jako kwatera dla około 1500 osób, w tym: generałów, oficerów wyższego szczebla, podoficerów i żołnierzy Wehrmachtu oraz personelu obsługi i ochrony kompleksu. Składał się z trzech stref, które łącznie zajmowały powierzchnię około 250 ha. Tak duży obszar został jednocześnie doskonale zamaskowany. To tutaj planowano oraz kierowano działaniami wojennymi na froncie wschodnim.

Kościół we wsi Radzieje

Kościół we wsi Radzieje

Kościół klasycystyczny, wybudowany w 1673 r. dzięki finansowemu wsparciu Ahasvera von Lehndorffa. Przywilejem Fryderyka Wilhelma z 1683 r. Ahasver von Lehndorff uzyskał dziedziczne prawo patronackie nad kościołem. 

Punkt widokowy jeziora Mamry

Punkt widokowy jeziora Mamry

Trasa do punktu widokowego prowadzi ścieżką rowerową wzdłuż Kanału Węgorzewskiego do miejsca, w którym Węgorapa wypływa z jeziora Mamry. Nazwa rzeki „Węgorapa” pochodzi od staropruskich określeń: Angurgis-węgorz, ape-rzeka. W średniowieczu rzeka wypływała z jeziora dwoma ciekami łączącymi się po kilkuset metrach.

Kościół pw. św. Józefa w Węgielsztynie

Kościół pw. św. Józefa w Węgielsztynie

Budynek kościoła to w znacznej części gotycka budowla z połowy XV wieku, wzniesiona przez Zakon Krzyżacki. Pierwotnie budynek pełnił funkcje obronne. Jest to jeden z najstarszych zabytków w gminie Węgorzewo.

Wyspa Upałty

Wyspa Upałty

Jest to największa wyspa na jeziorze Mamry oraz w całej Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Charakteryzuje się ponad 200-letnim drzewostanem

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna