Dworek Mazurski

(0)

Dworek Mazurski – budowę nad jeziorem Oleckim Wielkim rozpoczęto w 1938 roku. Wszystkie meble w pokojach gościnnych były malowane na trzy kolory: czerwony, zielony, niebieski i ozdabiane motywami ludowym. 

Pokoje w hotelu nie były numerowane w sposób tradycyjny. Na drzwiach zamiast numerów umieszczono w porządku alfabetycznym wyrzeźbione ptaki. Na drzwiach pierwszego pokoju był przyczepiony kos (Amsel), na drugich pliszka (Bachstelze), na trzecich sójka (Eichelhaher), a na ostatnich strzyżyk (Zaunkonig). Największą popularnością wśród gości hotelowych cieszył się pokój bociana (Storch). Drzwi do łazienek i ubikacji też nie miały zwyczajowych symboli - oznakowano je kaktusami. Przed wybuchem II wojny światowej budowa najpiękniejszego dworku na Mazurach była zakończona.

Od lipca 1944 roku utworzono w nim ośrodek wypoczynkowy dla żołnierzy Wehrmachtu.          

Atrakcje w pobliżu

Wiewiórcza ścieżka

Wiewiórcza ścieżka

Wiewiórcza ścieżka – biegnie wzdłuż brzegów jeziora Oleckiego Wielkiego. Jest urozmaicona pod względem krajobrazowym i przyrodniczym. Biegnie przez 2 km po obrzeżach Olecka, 0,7 km terenem starej drogi w okolicach rzeki Legi przy wzgórzu zamkowym, 5,6 km przez obszary leśne, 3 km przez tereny zadrzewionej skarpy i 2,5 km przez plaże i kąpieliska.

Neogotycki Kościół Podwyższenia Krzyża

Neogotycki Kościół Podwyższenia Krzyża

Zespół Kościoła Parafialnego p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, wybudowany w latach 1859-1861, konsekrowany w 1862 r., jest widoczny z daleka dzięki wieży kościelnej. W kościele znajdują się 3 dębowe ołtarze. 

Zabytkowy układ urbanistyczny miasta z XVI – XIX w. – rynek i przyległe ulice

Zabytkowy układ urbanistyczny miasta z XVI – XIX w. – rynek i przyległe ulice

Plac Wolności – kiedyś był to jeden z największych w Europie rynków. Rozplanowano go wg zasad urbanistyki średniowiecznej. 

Kompleks rekreacyjno-sportowy

Kompleks rekreacyjno-sportowy

Kompleks rekreacyjno-sportowy – w Olecku uwagę przykuwa przede wszystkim jezioro Olecko Wielkie z unikalnym molo i skocznią oraz zespół obiektów sportowych w pięknym parku miejskim. 

Budynek dawnego ratusza w Olecku

Budynek dawnego ratusza w Olecku

Budynek dawnego ratusza w Olecku - w centralnej części rynku wkrótce po założeniu miasta (1560r.) stanął kościół i ratusz, siedziba władz administracyjnych i sądowych. Obok kościoła znajdował się cmentarz oraz szkoła parafialna, zwana miejską.

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna