Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

(0)

Znajdująca się w ścisłym centrum miasta charakterystyczna budowla, wznosząca się ponad innymi to kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, wzniesiony w latach 1847-1850.

Budowla z cegły, osadzona na fundamencie z kamieni polnych. Posiada trzy nawy oraz ornamentalny wystrój. Kościół został zniszczony w trakcie I wojny światowej - odbudowano go w stylu neogotyckim w latach 1920-1925. Do roku 1945 kościół służył wspólnocie ewangelickiej, a po II wojnie światowej przekazany został katolikom. Od strony zachodniej do korpusu przylega kwadratowa w planie wieża, zwieńczona dzwonnicą.
Duże wrażenie robi ołtarz główny, pochodzący z 1959 roku, ołtarze boczne oraz witraże, przedstawiające najważniejsze sceny z życia Jezusa Chrystusa. Tuż przed kościołem stoi figura Pana Jezusa oraz krzyż na pamiątkę wbudowania Pierwszego Krzyża Misyjnego w 1948 roku. Z wysokiej wieży w każde południe rozbrzmiewa hejnał miasta Ełku.

Atrakcje w pobliżu

Zamek

Zamek

Na wyspie leżącej w przewężeniu Jeziora Ełckiego znajdowało się pierwotnie obronne grodzisko jaćwieskie. Pierwsza wzmianka o miejscowości i zamku pojawiła się w roku 1390.

Park linowy

Park linowy

Park linowyw Ełkuto jeden z najbardziej interesujących pot tym względem obiektów w regionie co niewątpliwie zawdzięcza swojej wyjątkowej lokalizacji nad samym brzegiem Jeziora Ełckiego. 

Gmina Ełk

Gmina Ełk

Gmina Ełk leży we wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na Pojezierzu Ełckim. Siedzibą jej władz jest miasto Ełk, które gmina swoimi granicami otacza niczym „obwarzanek” o powierzchni około 378,61 km2. Zamieszkuje ją ok. 9 tys. osób. W granicach gminy Ełk znajduje się kilka większych, urokliwych miejscowości, które warto odwiedzić: Nowa Wieś Ełcka, Straduny, Woszczele, Mostołty, Chełchy. Kilka wsi leży w bliskim sąsiedztwie Ełku lub nawet z nimi graniczy (Siedliska, Konieczki, Barany, Chruściele, Wityny, Mrozy Wielkie, Szeligi). Na skraju gminy położonych jest również kilka, niemniej atrakcyjnych wsi: Przytuły, Sajzy, Malinówka, Woszczele, Rożyńsk, Bajtkowo, Giże, Sędki i Chełchy.

Wieża ciśnień

Wieża ciśnień

Rozwój Ełku w drugiej połowie XIX w. związany był ściśle z rozbudową kolei. Wraz z jej rozwojem miasto doczekało się sieci wodociągowej i gazowej oraz ujęć pompowych, niezbędnych dla funkcjonowania kolejowych maszyn parowych.

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna