Katedra św. Wojciecha Biskupa i Męczennika

(0)

Kościół św. Wojciecha wzniesiono w latach 1893-1895 dzięki wsparciu Stowarzyszenia Świętych Bonifacego i Wojciecha. Świątynia została konsekrowana w październiku 1903 roku.

Budowla nosi cechy neogotyku. Korpus świątyni jest trójnawowy i czteroosiowy. We wnętrzu kościoła znajdują się trzy ołtarze. Ołtarz główny wieńczy rzeźba Jezusa Ukrzyżowanego. Dwa ołtarze boczne, poświęcone Maryi, ufundował Joachim Skibowski z Ełku. W 1990 r. sprowadzono z Fatimy Figurę Matki Boskiej, którą ukoronował Jan Paweł II w Olsztynie w 1991 roku. W 1992 roku Ojciec Święty erygował diecezję ełcką, a kościół pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika podniósł do godności katedry diecezji ełckiej. 8 czerwca 1999 roku podczas VII Pielgrzymki do Ojczyzny świątynię odwiedził papież Jan Paweł II. Odprawił wtedy mszę świętą na placu nazwanym później jego imieniem.

Atrakcje w pobliżu

Zamek

Zamek

Na wyspie leżącej w przewężeniu Jeziora Ełckiego znajdowało się pierwotnie obronne grodzisko jaćwieskie. Pierwsza wzmianka o miejscowości i zamku pojawiła się w roku 1390.

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Znajdująca się w ścisłym centrum miasta charakterystyczna budowla, wznosząca się ponad innymi to kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, wzniesiony w latach 1847-1850.

Park linowy

Park linowy

Park linowyw Ełkuto jeden z najbardziej interesujących pot tym względem obiektów w regionie co niewątpliwie zawdzięcza swojej wyjątkowej lokalizacji nad samym brzegiem Jeziora Ełckiego. 

Gmina Ełk

Gmina Ełk

Gmina Ełk leży we wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na Pojezierzu Ełckim. Siedzibą jej władz jest miasto Ełk, które gmina swoimi granicami otacza niczym „obwarzanek” o powierzchni około 378,61 km2. Zamieszkuje ją ok. 9 tys. osób. W granicach gminy Ełk znajduje się kilka większych, urokliwych miejscowości, które warto odwiedzić: Nowa Wieś Ełcka, Straduny, Woszczele, Mostołty, Chełchy. Kilka wsi leży w bliskim sąsiedztwie Ełku lub nawet z nimi graniczy (Siedliska, Konieczki, Barany, Chruściele, Wityny, Mrozy Wielkie, Szeligi). Na skraju gminy położonych jest również kilka, niemniej atrakcyjnych wsi: Przytuły, Sajzy, Malinówka, Woszczele, Rożyńsk, Bajtkowo, Giże, Sędki i Chełchy.

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna