Gmach Wyższego Seminarium Duchownego przy ulicy Kościuszki

(0)

Gmach Wyższego Seminarium Duchownego, mieszczący się w centrum miasta przy ul. Kościuszki, naprzeciwko Katedry św. Wojciecha i w pobliżu innych budynków kurii biskupiej, wzniesiono w pierwszych latach XX wieku. 

Bogatą ornamentykę budynku uzyskano poprzez zastosowanie cegły żółtej i czerwonej oraz tynkowanych płaszczyzn, a wszystkie otwory w budynku zostały zamknięte łukiem i ujęte opaskami z czerwonej cegły. Wyższe Seminarium Duchowne w Ełku zostało erygowane w 1992 roku przez biskupa Wojciecha Ziębę w Wielki Czwartek. W 1995 roku uroczyście otwarto i poświęcono seminaryjną kaplicę. W siedzibie Seminarium odbywają się liczne spotkania i konferencje.

W ramach Konserwatorium Środowisk Akademickich Diecezji Ełckiej w 2005 roku miało tu miejsce sympozjum „Kultura jako czynnik integracji społecznej”. Obiekt figuruje w Rejestrze Zabytków.

Atrakcje w pobliżu

Zamek

Zamek

Na wyspie leżącej w przewężeniu Jeziora Ełckiego znajdowało się pierwotnie obronne grodzisko jaćwieskie. Pierwsza wzmianka o miejscowości i zamku pojawiła się w roku 1390.

Park linowy

Park linowy

Park linowyw Ełkuto jeden z najbardziej interesujących pot tym względem obiektów w regionie co niewątpliwie zawdzięcza swojej wyjątkowej lokalizacji nad samym brzegiem Jeziora Ełckiego. 

Gmina Ełk

Gmina Ełk

Gmina Ełk leży we wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na Pojezierzu Ełckim. Siedzibą jej władz jest miasto Ełk, które gmina swoimi granicami otacza niczym „obwarzanek” o powierzchni około 378,61 km2. Zamieszkuje ją ok. 9 tys. osób. W granicach gminy Ełk znajduje się kilka większych, urokliwych miejscowości, które warto odwiedzić: Nowa Wieś Ełcka, Straduny, Woszczele, Mostołty, Chełchy. Kilka wsi leży w bliskim sąsiedztwie Ełku lub nawet z nimi graniczy (Siedliska, Konieczki, Barany, Chruściele, Wityny, Mrozy Wielkie, Szeligi). Na skraju gminy położonych jest również kilka, niemniej atrakcyjnych wsi: Przytuły, Sajzy, Malinówka, Woszczele, Rożyńsk, Bajtkowo, Giże, Sędki i Chełchy.

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Znajdująca się w ścisłym centrum miasta charakterystyczna budowla, wznosząca się ponad innymi to kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, wzniesiony w latach 1847-1850.

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna