Gmach Szkoły Artystycznej przy ulicy Armii Krajowej

(0)

Dynamiczny rozwój gospodarki i przemysłu w Ełku przypadający na II połowę XIX wieku przyniósł w konsekwencji bogacenie się mieszczaństwa, a tym samym pojawiło się zapotrzebowanie na wystawne domy i obiekty użyteczności publicznej.

Kamienica przy ul. Armii Krajowej to świadectwo tego właśnie okresu. Charakteryzuje ją bogaty wystrój elewacji, portale z rzeźbionymi drzwiami, jońskie i korynckie kapitele oraz modne wówczas sztukaterie sprowadzane z Gdańska lub Berlina. Miały one świadczyć o zamożności i wyrafinowaniu gustów właścicieli. Na parterze znajdowały się dwa sklepy, na pierwszym i drugim piętrze mieściły się dwa okazałe mieszkania z salonami. Z czasem obiekt ten stał się typową kamienicą czynszową z pokojami do wynajęcia.

Po latach rewitalizacji i modernizacji, sfinansowanych przez samorząd miasta, w roku 2008 otworzyła tu swoją działalność Szkoła Artystyczna.

Budynek jest jedną z perełek architektonicznych Ełku.

Atrakcje w pobliżu

Zamek

Zamek

Na wyspie leżącej w przewężeniu Jeziora Ełckiego znajdowało się pierwotnie obronne grodzisko jaćwieskie. Pierwsza wzmianka o miejscowości i zamku pojawiła się w roku 1390.

Park linowy

Park linowy

Park linowyw Ełkuto jeden z najbardziej interesujących pot tym względem obiektów w regionie co niewątpliwie zawdzięcza swojej wyjątkowej lokalizacji nad samym brzegiem Jeziora Ełckiego. 

Gmina Ełk

Gmina Ełk

Gmina Ełk leży we wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na Pojezierzu Ełckim. Siedzibą jej władz jest miasto Ełk, które gmina swoimi granicami otacza niczym „obwarzanek” o powierzchni około 378,61 km2. Zamieszkuje ją ok. 9 tys. osób. W granicach gminy Ełk znajduje się kilka większych, urokliwych miejscowości, które warto odwiedzić: Nowa Wieś Ełcka, Straduny, Woszczele, Mostołty, Chełchy. Kilka wsi leży w bliskim sąsiedztwie Ełku lub nawet z nimi graniczy (Siedliska, Konieczki, Barany, Chruściele, Wityny, Mrozy Wielkie, Szeligi). Na skraju gminy położonych jest również kilka, niemniej atrakcyjnych wsi: Przytuły, Sajzy, Malinówka, Woszczele, Rożyńsk, Bajtkowo, Giże, Sędki i Chełchy.

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Znajdująca się w ścisłym centrum miasta charakterystyczna budowla, wznosząca się ponad innymi to kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, wzniesiony w latach 1847-1850.

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna