Ełcka Kolej Wąskotorowa

(0)

8 grudnia 1868 r. to dla Ełku jedna z ważniejszych dat historycznych. Tego dnia przybył do miasta pierwszy pociąg i niebawem nastał czas prosperity. Dobrze funkcjonująca kolej zachęcała do licznych inwestycji.

W celu ożywienia okolic o dużej wartości gospodarczej, lecz słabo rozwiniętej sieci komunikacyjnej podjęto decyzje o budowie na Mazurach sieci kolei wąskotorowych. Na przełomie XIX i XX w. utworzono węzły w Kętrzynie, Olecku i Ełku.

W 1991 r. Ełcka Kolej Wąskotorowa została wpisana do rejestru zabytków. Odtąd odbywają się tu przejazdy w stylu retro, w trakcie których z Ełku można wybrać się na przejażdżkę zabytkową kolejką wąskotorową do położonej nieopodal urokliwej wsi Sypitki. W budynku poczekalni dworca stacji „Ełk Wąskotorowy” zostało otwarte Muzeum Kolejnictwa, gdzie znajdują się eksponaty z „epoki pary”. Na terenie stacji Ełckiej Kolei Wąskotorowej mieści się również Skansen Pszczelarski, w którym można poznać tajniki miodobrania.

Atrakcje w pobliżu

Zamek

Zamek

Na wyspie leżącej w przewężeniu Jeziora Ełckiego znajdowało się pierwotnie obronne grodzisko jaćwieskie. Pierwsza wzmianka o miejscowości i zamku pojawiła się w roku 1390.

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Znajdująca się w ścisłym centrum miasta charakterystyczna budowla, wznosząca się ponad innymi to kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, wzniesiony w latach 1847-1850.

Promenada nad brzegiem jeziora

Promenada nad brzegiem jeziora

Promenada jest prawdziwą wizytówką miasta, rozciągającą się wzdłuż brzegu Jeziora Ełckiego. To ponad 6-kilometrowa ścieżka pieszo-rowerowa, która jest doskonałym miejscem na spacer, jazdę na rolkach czy rodzinną wycieczkę rowerową. Malownicze widoki poprawią nastrój każdemu, a odległość od ruchliwych ulic pozwali odpocząć.

Park linowy

Park linowy

Park linowyw Ełkuto jeden z najbardziej interesujących pot tym względem obiektów w regionie co niewątpliwie zawdzięcza swojej wyjątkowej lokalizacji nad samym brzegiem Jeziora Ełckiego. 

Sprawdź możliwości aplikacji

Galeria multimedialna